Janáčkův máj

Moravskoslezský


Děcka si málo věří. Potřebují silný vzor

„Víte, jakou mají děcka ze Šumbarku nejčastější zábavu? Jdou do Tesca. Je to škoda, mají na víc,“ říká Ivan Fabík ze střediska Junák. Organizace, v níž působí, zpestřuje dětem život na sídlišti různými výlety a soutěžemi. Kromě toho je nepřímo i vychovává. „Těžko vám řeknu, co všechno se učíme. Dá se říct, že mladým pomáháme přežít pubertu. Junák jim dá základy slušného chování, naučí je spolupráci v týmu a zvládat krizové situace,“ vypočítává Fabík a jedním dechem dodává: „Je těžké místní mladé nadchnout. Je to i tím, že jsou z chudých rodin a nic než sídliště neznají.

V klubovně Junáku visí veliká nástěnka, na ní rozvrh nejbližších akcí. Výlet na Skalku v Beskydech, bowling, návštěva akvaparku.

„Každý výlet vymýšlíme tak, aby stál co nejméně peněz. Některá děcka pocházejí ze sociálně slabších rodin a nemají na to,“ vysvětluje Fabík. Jeho snaha ale někdy ztroskotá na tom, že rodiče nemohou obětovat ani minimální částku. „Pořádali jsme třídenní sjíždění řeky na raftech. Za 350 korun bylo jídlo, ubytování, doprava i půjčení raftů. To je dobrá cena. Ale přesto spousta dětí nejela. Rodiče zkrátka neměli nebo dát nechtěli,“ konstatuje Fabík. Hůř, než ti, co berou dávky, jsou na tom zaměstnaní. „Sociálka zaplatí výlet dětem, jejichž rodiče berou příspěvky státu. Ti, kteří pracují, byť za malou mzdu, na finanční pomoc nedosáhnou,“ vysvětluje. Je to tak trochu boj s větrnými mlýny, ale nevzdává se.

S dětmi pracuje už deset let, na Šumbarku působí tři roky.

Když se bavíme o talentu a školním prospěchu u dětí navštěvujících Junáka, dostáváme se k zajímavému závěru. Spousta zdejších dětí má ve škole poměrně dobrý prospěch. „Jsou to chytrá děcka, bohužel je nikdo nikam nesměruje,“ říká. Nedávno se prý pokoušel přesvědčit mladého kluka s vyznamenáním, aby nechodil na učiliště a přihlásil se na gymnázium. „Vyzkoušel jsem snad všechny přesvědčovací a motivační metody. Ale marně. Nakonec na ten učňák nastoupil. Neměl větší ambice a nechal se strhnout kamarády,“ vypráví Ivan Fabík.

V klubovně mají velikou kroniku. Jsou v ní zápisky a fotky z výletů a akcí, které pořádal místní Junák. „Jezdíme na airsoftové tábory, to se líbí hlavně klukům. V minulosti jsme se ale podívali i do Spojených států a do Japonska,“ ukazuje na fotkách Ivan Fabík. Bez sponzorů by to prý nebylo možné. „Letenky by si nikdo z dětí nemohl dovolit,“ dodává.

V Havířově se Junáci podílejí například na organizaci Bambiriády, přehlídce činností sdružení dětí a mládeže a středisek volného času. „Když našim dětem dáte tričko s nápisem organizátor, zjistíte, že nezklamou. Viděl jsem, jak teprve třináctiletí dokážou řídit tým šedesáti lidí. A to jen proto, že do nich vložíte důvěru,“ poukazuje Fabík.

Podle něj by Šumbark potřeboval kulturní zařízení. „Není tu kino a ani divadlo. A to je problém. Je to o penězích,“ uzavírá.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz