Janáčkův máj

Moravskoslezský


Už druhé zlato z olympiády

 V celostátním kole olympiády ve francouzském jazyce, které se konalo v pondělí 9. května v budově Francouzského institutu v Praze, zvítězil v kategorii B1 Dominik Nagy, student prvního ročníku Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci. Navázal tak na své loňské prvenství, kdy zvítězil v kategorii A1.

 „Tento rok byla konkurence mnohem větší, protože šlo o vyšší kategorii. Před soutěží i během poslechové části jsem byl vystresovaný, ale jakmile přišlo na povídání na téma žít, abychom jedli, nebo jíst, abychom žili, rozpovídal jsem se a dokonce jsme se s porotci i hezky zasmáli. Mezi Francouzi se mi líbilo, ani se mi nechtělo domů,” glosuje svůj úspěch šestnáctiletý Dominik, pro kterého je francouzština doslova životní náplní. „Mým prvním kontaktem, jenž mi utkvěl v paměti, byla zhruba před šesti lety francouzská písnička. Zaujala mě a já si začal francouzštiny víc všímat. Když jsme se ji pak začali v osmé třídě povinně učit, moc mi to pomohlo s výslovností a posunulo mě to o kus dál.” Následovala dovolená ve Francii, na kterou se Dominik poctivě připravoval studiem slovíček i gramatiky. Životní styl Francouzů, jejich způsob stolování i mentalita mu doslova učarovaly a Dominik se studiu francouzštiny začal intenzivně věnovat i ve svém volném čase. Po prázdninách už bylo evidentní, že je mnohem dál než jeho spolužáci. „Dnes už jdu ve studiu vlastní cestou, snažím se co nejvíce rozvíjet a zdokonalovat. Jsem s francouzštinou v dennodenním kontaktu, sleduji francouzské zpravodajství, filmy i hudbu, čtu noviny. Vlastně se snažím žít celý život ve francouzském stylu, ve francouzštině mám i tablet a mobil. Ovšem přizpůsobit život u nás životnímu rytmu ve Francii nejde až tak úplně. Třeba jen délka stolování je úplně odlišná. Konverzovat u oběda a strávit jím dvě hodiny je u nás, v zemi, kde je pravidlem u jídla nemluvit, nereálné,” usmívá se s poznámkou, že nakonec většinou zůstává u stolu sám.

„Mým snem je ve Francii v budoucnu studovat a posléze tam i žít,” prozrazuje Dominik, který by rád získal stipendium umožňující mu tuto vizi zrealizovat. O oboru, jemuž by se v dospělosti chtěl věnovat, ale zatím úplně jasno nemá. „Zřejmě to bude něco společného s francouzštinou, v níž mám dobré výsledky. To o chemii nebo dějepise říct nemůžu,” přiznává student, jenž své zaujetí pro jazyk země galského kohouta zužitkovává i ve škole. „Právě nedávno jsem měl prezentaci o  časování a také přednášku o Paříži a Francii, obojí ve francouzštině. To, že mám možnost svůj oblíbený jazyk využít a navíc mám i zpětnou vazbu od spolužáků, považuji za skvělou příležitost,” uzavírá Dominik, o němž jeho vyučující Michaela Pawlasová hovoří jako o přírodním úkazu: „Nikdy jsem se nesetkala s nikým, kdo by studiu cizího jazyka věnoval tolik úsilí a volného času. Práce s takovým studentem je příjemná a zároveň motivující.”

Dominik se v současné době chystá na další soutěž, v níž by svoji jazykovou vybavenost uplatnil. „Tentokrát by se to mělo týkat francouzské gastronomie,” prozrazuje talentovaný mladík, jenž školu opakovaně reprezentuje na různých jazykových soutěžích. A to natolik úspěšně, že byl společně s dalšími žáky a studenty v roce 2015 za své úspěchy oceněn městem Bílovcem, kde studuje.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz