Janáčkův máj

Moravskoslezský


Na Dlouhé Stráně dorazilo přes 70 000 turistů

informační centrum pod korunou hráze

Na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně dorazilo od začátku roku do konce září 70 945 turistů. Od května mohli využít služeb nového informačního a servisního centra pod hrází horní nádrže.  I přes jejich vysoký počet se tak v oblasti daří dostát všem požadavkům na ochranu přírody.

 

 

Nové informační centrum je umístěno pod korunou hráze horní nádrže elektrárny. Po zkušebním provozu na konci letní sezóny v roce 2012 zahájilo ostrý provoz v květnu letošního roku. Příchozím nabízí nejen tištěné materiály, ale také odborný výklad o elektrárně, dále pak turistické mapy, turistické známky a další propagační materiály Sdružení cestovního ruchu Jeseníky. Součástí je i servis, který zahrnuje zajištění úklidu, toalety, kontrolu oblasti a základní občerstvení. Centrum funguje od května do října, každý den od 10 do 17 hodin. Na zimu lokalitu dřevostavba opustí, aby se s letní sezonou opět vrátila. Se vznikem informačního stánku souhlasili všechny zainteresované strany. V půlce října se sešli přímo na místě u příležitosti neformálního hodnocení dosavadního provozu. Vedení Chráněné krajinné oblasti Jeseníky ocenilo vzhled samotné dřevěné stavby, krajinu nenarušuje a pěkně do ní zapadá. Zástupci Sdružení cestovního ruchu Jeseníky zase vyzdvihli samotný vznik centra se službami, které jdou vstříc turistům. Za elektrárnu zazněla pochvala na udržování pořádku v okolí. „Přesto, že na elektrárnu přijelo do konce září o 8 % návštěvníků méně než loni, je přečerpávací elektrárna stále nejnavštěvovanějším objektem Skupiny ČEZ“ řekl Josef Blaha, který je pověřen zastupováním ředitele vodních elektráren ve společnosti ČEZ a pokračoval: „Za celou dobu provádění exkurzí, od roku 1998, ji vidělo 790 872 návštěvníků. Mírný pokles návštěvnosti v letošním roce přičítáme nepřízni počasí, zejména v měsíci květnu, a také všeobecnému mírnému poklesu zájmu o technické a kulturní památky.“

 

 

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně je držitelem čtyř „nej“. Je vybavena nejvýkonnější reverzní vodní turbínou v Evropě (325 MW), je elektrárnou využívající největší spád v České republice (534 m), z vodních elektráren Skupiny ČEZ má největší celkový instalovaný výkon (650 MW) a je zároveň nejnavštěvovanější elektrárnou Skupiny ČEZ.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz