Janáčkův máj

Moravskoslezský


TSAMPA v Ostravě od 1. prosince!

– MOST ProTibet, o.p.s.
Naposledy upraveno: 02.12.2019 19:29
TSAMPA

„…tsampa má mnoho důvodů, proč ji doporučit. Kdybych byl básníkem, napsal bych báseň o tsampě. Je výživná a dává sílu, je snadno stravitelná... Můžete z ní udělat bochánky nebo kaši, může být ochucena cukrem, solí, pepřem, octem nebo worcesterskou omáčkou, můžete si ji dát s kakaem namísto čaje. Nechtěl bych jít tak daleko a říct, že tsampa vás neomrzí, ale jsou věci, které vás unaví mnohem dříve.“ Kulinářské vyznání anglického cestovatele Petera Fleminga, pochází z třicátých let minulého století, kdy navštívil Tibet a tři měsíce se živil základní stravou Tibeťanů – tsampou (též campa), tj. napraženým a pomletým ječmenem.

JÍDLO BOHŮ v OSTRAVĚ

V západním pojetí je božským pokrmem nazývaná mana – něco lahodného a posilujícího, na čem si pochutnávali Izraelité na poušti. Ale nezaslouží si ten název spíše výživná strava  obyvatel země, kde se hory dotýkají nebe a jsou tak blízko bohům?  Když božstva sestupovala z nadpozemských výšin, zákonitě se nejdříve mohla občerstvit campou. Vy pro její ochutnání vůbec nemusíte jezdit do Tibetu! Ostravská nezisková organizace MOST ProTibet spustila od 1.12.2019 výrobu tsampy v rámci sociálního podniku. Recepty na cukroví, tsampové kuličky, přílohy jídel a kaše nabízí na www.protibet.cz/tsampa a zároveň uvítá tipy na všechny nové chuťové variace od svých zákazníků.

SNÍDANĚ s DALAJLAMOU

Tsampa je potravina prověřená staletími, v Tibetu se požívá více než 1 000 let. A nejen konzumuje - obdobně jako u nás se vítali hosté chlebem a solí, v Tibetu to bylo s tsampou. Tradice házení špetky mouky do vzduchu se dodržuje i při slavnostních příležitostech jako jsou sňatky a narozeniny. Tsampa se také vyskytuje u většiny buddhistických pohřbů, kde je určena k propuštění duše zemřelého.

Potravina, kterou si rád na snídani dává dalajlama, nabízí i nám Středoevropanům rychlou a snadnou přípravu, stačí zalít horkou nebo studenou vodou, čajem, mlékem, džusem, polévkou. Je ideální k pobytu v přírodě – outdoor, treking, turistika – ověřeno tibetskými nomády a mnoha cestovateli. Tsampa má nízký glykemický index (nasytí na delší dobu a je bohatá na vitaminy K, E, B, na minerály, betaglukan a vlákninu. Obsahuje minimum lepku.

Dopřejte si na vánoce nezvyklé cukroví – tedy vlastně „tsampoví“, protože nabízené recepty cukr neobsahují a pochoutky se připravují za studena!

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz