Janáčkův máj

Moravskoslezský


Turistika v Salzbursku

– redakce Solokapr
Naposledy upraveno: 20.07.2012 09:31
Wellness v přírodě Via Culinaria Centrum Salzburgu Výlety pro celou rodinu Cíle pro cykloturistiku Hochkonig Hochkonig Hochkonig Hochkonig Salzburg v noci Golf v oblasti Hochkonig Salzburg v období adventu Hochkonig v zimě

Na jaře a v létě za turistikou nebo historií. Ke konci roku  navoskovat lyže, naladit se adventem a pustit si Mozarta.

  Stále větší oblibu získává turistika spojená s takzvaným návratem ke kořenům, především v období léta. "Při toulkách po pastvinách můžete objevit stovky zemědělsky obhospodařovaných a využívaných pastvin, ubytovat se v salaších a chatách, najíst se, a objevit tak kouzlo tradiční atmosféry jednotlivých regionů," s těmito slovy vítá návštěvníky v regionu Primož Kompan, marketingový manažer turistického centra Salzburgerland. Při toulkách v okolí Salzburgu můžete ochutnávat regionální kulinářské speciality, tradiční sýry, másla, pivo a likéry, to vše v těsné blízkosti hospodářských zvířat.

"Salzbursko je regionem, který Češi navštěvují velmi rádi, stráví tady na šest set tisíc nocí ročně," vysvětluje Primož Kompan. „Šedesát procent turistů k nám jezdí v zimě, čtyřicet procent v létě. U nás je co dělat, co vidět, navštěvovat po celý rok," dodává s úsměvem. 


Léto na pastvinách v oblasti Hochkönig. Na cestě - Via culinaria

  Pro mlsné jazýčky, obdivovatele a požitkáře regionálních, tradičních pochutin vřele doporučujeme tzv. Via culinaria, která prochází regionem Hochkönig. Jde o perfektně promyšlené a zpracované trasy po speciálních certifikovaných podnicích. Turisté mají na výběr ze sedmi kulinářských tras, 184 podniků Via culinaria, které nabízejí nevšední zážitek především pro milovníky ryb, piva, sýrů, šnapsu, masa nebo cukrářských výrobků (více na www.via-culinaria.com/cz/).


Ráj turistiky

  Co udělat po zimě s pošramocenou linií těla a ducha? Region Hochkönig nabízí mnoho možností sportovního využití pro celou rodinu. Právě tato oblast si klade za cíl být přístupná celé rodině. Region Hochkönig je přímo eldorádem pro rodiny s dětmi. Ale i turisty a milovníky hor. Právě horolezectví, cyklistika a turistika nabízejí poznat a zažít zdejší kraj a přírodu zblízka. 

  Ten, kdo touží po adrenalinu, může vyzkoušet jednu z nejdelších horolezeckých stěn východních Alp – Königsjodler, která obnáší 1700 horolezeckých metrů. Samozřejmostí jsou také trasy pro Nordic Walking. Pokud chcete zažít aktivní dovolenou od května do října a cíleně udělat něco pro své zdraví, je region Hochkönig tím pravým místem (více na www.hochkoenig.at).


Salzburk – město Mozarta, hudby, historie a tradic

  Srdcem SalzburgerLand je barokní město Salcburk, které bylo roku 1997 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pokud se píše, že Salcburk je Jevištěm světa, tak věřte, že to je pravda. Během celého roku nabízí na 4000 kulturních akcí. Nejznámější z nich je Salcburský festival vážné hudby.

  Toulat, procházet se a vychutnávat si atmosféru historického centra města je nevšedním zážitkem. Nejznámější prohlídková trasa je od Zámku Mirabel, kolem Zemského divadla a Domu Mozartových rodičů. Přes řeku Salzach, doporučujeme přejít most Makartsteg. Je známý především mezi mladými lidmi. Zamilované páry na zábradlí mostu připevňují visací zámky, kterými si tak pojišťují svou lásku, pevnost vztahu a partnerství. 

  Při procházce městem Vás ze Salcburského nebe hlídá historická Pevnost Hohensalzburk, kterou při další prohlídce můžete navštívit spolu s dalšími památkami – Mozartův rodný dům – Starou radnici – Rezidenci sídelních knížecích arcibiskupů – Mozartovo náměstí – Salcburský chrám – jeden z nejstarších hřbitovů světa – Hřbitov sv. Petra, Salcburské muzeum, Festivalové domy a mnoho dalších pamětihodností. 

  Město samozřejmě nabízí nesčetné množství kulturních památek nejen historických, ale také ze současnosti, je tady i Muzeum moderního umění. Pokud pociťujete únavu a hledáte místo k odpočinku, můžete si vychutnat atmosféru města ve slavných kavárnách a hostincích s domácí a regionální kuchyní. 

  Salzburk je známý také desítkami domácích pivovarů. Jde o město s 600 letou tradicí vaření piva. Známy Salzburský Stiegl byl založen již v roce 1492. Pokud máte rádi zlatavý mok, věřte, místní pivo je skvělé, podávané s patřičnou noblesou a grácií.

  Jeden den je na město s tradicí slavné speciální cukrovinky, Mozartovy koule, málo. Proto doporučujeme tzv. SalzburgCard. Karta, která Vám otevře na 3 dny brány Mozartova města a jeho okolí. Opravňuje k BEZPLATNÉMU vstupu do všech pamětihodností, neomezenému užití VŠECH veřejných dopravních prostředků a další slevy u mnoha výletních cílů (více informací na www.salzburk.info).

  Pokud nevíte kam na letní dovolenou, nebo hledáte další zimní ráj (samozřejmě až se zima zeptá) můžeme Vám doporučit SalzburgerLand, region Hochkönig.

  Cestu do této destinace není třeba popisovat. Je dostupná autem, z kterékoliv části České republiky. Ze Salcburku dále A10 ve směru na Bischofshofen (cca 63 – 86 km) a během 40 minut jste v srdci lyžařského ráje.

  Region Hochkönig jsou především tři idylické vesnice – Maria Alm, Dienten a Mühlbach. Leží v malebném údolí na úpatí horského masivu „Hochkönig“ (2941 m. n. m.). V létě na Vás čeká na 340  km turistických stezek a cyklotras se všemi stupni obtížnosti.


Až se zima zeptá. Kde máš lyže?

  Pokud město navštívíte v zimním období, například při cestě zpět z lyžařské dovolené, doporučujeme Salzburské vánoční trhy nebo Adventní pořady. A hlavně lyžování.

  Milovníkům lyžařských sportů je k dispozici již zmíněný region Hochkönig. Jde o intenzivně se rozvíjející lyžařské středisko. Oblast nabízí ráj zimních sportů – sjezdové lyžování, běžky, ski alpinismus, a také lyžařské školy pro nejmenší včetně lekcí v českém jazyce. Nabídka pro zimní sportovce je bohatá. Počítejte s prvotřídním servisem, výtečnou kuchyní a především pohostinností místních obyvatel.

  "Oblast nabízí na 150 km upravených sjezdovek všech kategorií a 33 vleků, je to opravdové lyžařské potěšení," poutá na návštěvu regionu průvodkyně Christine Scharfetter z turistické kanceláře regionu Hochkönig. "Samozřejmostí je minimální čekání na vlek nebo na lanovku. Novinkou je tzv.Königstour neboli Královský okruh, který propojuje celou oblast a vy máte možnost vydat se na lyžích na trasu dlouhou 32 km s převýšením 7 700 m."

   Po upravených svazích se dá projet do všech třech vesnic. V letošní sezoně navíc byla dokončena nová šestisedačková lanovka v obci Dienten. Během zimního období je v rámci volnočasových aktivit připraveno v malebném lyžařském středisku několik zajímavých programů. Malebnost a atmosféru na horských chatách podtrhují regionální pokrmy a tradiční nápoje a k poslechu vám bude na konci sezony v březnu vyhrávat živá lidová hudba. 

  Závěrem dnešního putování - pro zkušené, ale také pro začátečníky, doporučujeme ski alpinismus. "Pokud chcete hory poznat jiným způsobem než klasickým sjezdovým lyžováním, není nic lepšího. Stačí si půjčit lyže tomu uzpůsobené, nasadit na ně tulení pásy a šlapat do kopce, říká Agnes Koch z turistického centra Salzburgerland. "Je to sice dřina, ale odměnou vám je klid uprostřed přírody." Pod vedením instruktora, horského vůdce v jedné osobě absolvujete výstup, během kterého se seznámíte se základy ski alpinismu, jak se pohybovat terénem a další zásady při zdolávání vrcholů, například přes lavinová pole. 

 "Když vyšlapete na vrchol a vydechnete si, stačí jen sundat pásy ze skluznic a pustit se se po sjezdovce dolů. Je to neopakovatelný zážitek," dodává Agnes Koch. 

  Ať už se rozhodne pro cokoliv: jaro a léto na pastvinách, selský podzim, zimu, vždy se zde budete cítit báječně a rádi se zde bude vracet. Takové je Salzbursko a region Hochkönig.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz