Janáčkův máj

Moravskoslezský


V Bílovci je počasí naruby

 Bílovecko je ve srážkovém stínu a prší tu méně než v blízkém okolí. I to prokázala měření, která jsou v Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci prováděna od roku 1990 a jež zpracoval student této školy ve své práci oceněné v květnu třetím místem v krajském kole soutěže Středoškolská odborná činnost.

„Výsledky práce Davida Tichopáda s názvem Severoatlantická oscilace a její vliv na klimatické poměry na Bílovecku jsou překvapivé,“ zdůrazňuje pedagog Tomáš Fryč, který studenta při jeho odborné práci vedl. „Při kladné fázi severoatlantické oscilace zpravidla více prší a teplotní rozdíly jsou v průběhu roku daleko nižší. Při záporné fázi je západní proudění naopak oslabeno, srážkové úhrny jsou nižší a rozdíly teplot v průběhu roku jsou vyšší. Klima je kontinentálnější. To byl předpoklad, s nímž David do projektu šel a který nakonec – pokud jde o oblast Bílovecka – vyvrátil. Ze zpracovávaných dat totiž vyplynulo, že tady je tomu přesně naopak: při kladné fázi prší mnohem méně než při fázi záporné.“

„Tady i povodně v roce 2010 byly při záporné fázi severoatlantické oscilace, kdy byly jinde zaznamenány nejnižší roční průměry NAO indexu a nejnižší srážkový úhrn za sledované období,“ dodává David Tichopád s tím, že ve srovnání s klimatem České republiky se klima nad Bílovcem vyznačuje výraznějšími kontinentálními rysy, takže je zde větší počet arktických dnů, intenzivnější vpády studeného vzduchu ze severu a specifický srážkový stín. „Když jdou srážky ze severozápadu, nedostanou se k nám. Například letos v zimě v Jizerských horách napadl metr sněhu a u nás sněžilo jen minimálně,“ uvádí sedmnáctiletý student, který se zajímá o meteorologii zhruba od šesté třídy a chtěl by se jí v budoucnu věnovat i profesionálně. „Téma severoatlantické oscilace mě zaujalo i proto, že se mu česká odborná literatura příliš nevěnuje. Možná by moje práce mohla sloužit jako nový zdroj informací,“ poznamenává autor práce, v níž prokázal, že Bílovecko, kde by měly převládat spíše vyšší srážkové úhrny, je v tomto směru podprůměrné.

Za cenné podklady, s nimiž mohl pracovat, David vděčí manželům Figallovým. Helena Figallová, která před odchodem do důchodu v Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci vyučovala tělesnou výchovu a zeměpis, kromě toho od roku 1996 dennodenně zaznamenávala základní meteorologické prvky, především teploty, oblačnost, vítr a jeho směr, silné bouřky, optické jevy a rovněž extrémy počasí během roku. „V Bílovci je v průměru méně srážek než v návětří nedalekého Podbeskydí, tedy v okolí Nového Jičína, Kopřivnice a Příbora, protože Bílovec leží ve srážkovém stínu Nízkého Jeseníku a srážková oblačnost přicházející většinou od západu jde jinými drahami,“ vysvětluje žena, pro kterou jsou meteorologie a klimatologie celoživotním koníčkem. A nejen pro ni. „Můj manžel v roce 1990 umístil v atriu školy srážkoměr a jeho 25 let měření sestavených do grafů použil pro svou práci právě David Tichopád,“ pokračuje a dodává, že vztah svých rodičů k meteorologii zdědil i jejich syn Vilém Figalla, který je navíc v rodině třetí kantorskou generací s aprobací tělocvik a zeměpis. „Syn stejně jako já fotí mraky a jeho snímky se objevily jak v publikaci Skoro jasno, jejíž spoluautorkou je meteoroložka Alena Zárybnická známá z České televize, tak ve stejnojmenném vzdělávacím pořadu této televize,“ doplňuje Helena Figallová a dodává, že dlouhou tradici má meteorologie i na Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci. Od poloviny 90. let, kdy tady byly pořízeny přístroje z vyřazené meteorologické stanice, mohli studenti ve vestibulu školy pozorovat, jak taková zařízení pracují, a meteorologie se dokonce prolínala i do maturitních otázek.

 

Foto: Helena Figallová

Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz