Janáčkův máj

Moravskoslezský


Ostrava: Největším tahákem na turisty je Stodolní

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

Jak hodnotí Ostravu její návštěvníci a co se o ní dočtete v internetových průvodcích? Třeba to, že je tu levné pivo, hezké holky, ale najdete tu i varování před fotbalovými fanoušky a tramvajemi. A na čem by si měla Ostrava vybudovat svou turistickou image?

Různé servery lákají například na Slezskoostravský hrad, ostravskou zoo, hornické muzeum Landek, ale také třeba festival Colours of Ostrava. Ostravu však především popisují jako průmyslové město, ve kterém jsou dosud patrné stopy po důlní činnosti.

„Staré ocelárny a doly pro mnohé nesplňují představu turistické destinace, ale je to fascinující a jedinečná krajina dostupná při cestách s průvodcem. Ochrannou přilbu dostanete," píše například Wikitravel, která je cestovní internetovou příručkou on-line encyklopedie Wikipedia. Kromě toho se tu turista dočte, že Ostrava má jedno z nejhorších ovzduší v Evropě.
„Arcelor Mittal, dřívější Nová Huť, stále těžce znečišťuje oblast Radvanic a okolí, výsledkem čehož je nejvyšší koncentrace polétavého prachu v Evropě," píše Wikipedia.
Konkurenční Virtual Tourist nabízí cizincům, kteří míří do Ostravy, rady, doporučení i varování. Britská fanynka, která se sem kdysi vypravila na fotbalový zápas Middlesbrough s Baníkem, komentovala fotbalové chuligánství takto: „Když jsme přicházeli na stadion, bylo vidět, že jsou tu výtržníci. Vytrhané sedačky, stopy po násilí. Takových idiotů,  je ale všude dost.“  Pozastavuje se nad něčím jiným. Bazaly by prý spoustu fandů z Británie šokovaly mizerným zázemím a tím, že je většina ochozů bez střechy, a když je škaredě, na diváky prší. Ona však vidí takový „minimalistický“ stadion jako přednost, jako součást skutečné fotbalové atmosféry.

Virtual Touist upozorňuje cizince na pravidlo, kdy musí dát chodec přednost v jízdě tramvaji. Sdělení doprovází třemi vykřičníky a fotkou, aby bylo vidět, jak snadno lze přehlédnout tramvajové koleje v namalované zebře. Jiný příspěvek zase varuje, že Ostravané neumí anglicky a neradi navazují kontakt. „V Ostravě se dobře pobavíte, když umíte česky. S námi se bohužel těch pár lidí, co mluvilo anglicky, moc nechtělo bavit,“ napsal do internetové diskuze Mike.

Snad největším fenoménem Ostravy je podle průvodců ostravská Stodolní ulice. Uživatelé britského internetového průvodce http://www.tripadvisor.co.uk dokonce v diskuzích Stodolní označili za nejhezčí místo v republice. Doporučují tam chodit hlavně v pátek a v sobotu. Podle Virtual Tourist se prý na Stodolní musíte mít na pozoru před českým pivem a děvčaty. „Čím víc vypijete, tím víc se vám líbí," líčí své zážitky jeden z turistů. „O víkendech se na jedné z nejznámějších tuzemských party scén shromažďují davy," píše se na cestovním portálu Lonely Planet.

Co je podle vás největší chlouba Ostravy a co propadák, který musí turisty odradit?


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz