Janáčkův máj

Moravskoslezský


Jak se dostat z problémů? Poradí vám v Khamoru

Eva Orlíková, Jakub Lasota a Lenka Kostohryzová z Khamora

Na Jarošově ulici, ve věžáku vedle základní školy, působí od března poradna pro lidi, kteří se ocitli v nouzi, nevědí si rady s vyřizováním úředních věcí nebo mají problém s výchovou dětí. Kvalifikovaní pracovníci z centra s názvem Khamoro, navštíví zájemce i u nich doma.

Khamoro znamená romsky sluníčko, ale poradna není určená jen Romům. „Naše klientela se postupně rozšiřuje, cestu sem našli lidé z nízkých sociálních vrstev i ti, co jsou v tísni krátkodobě,“ říká vedoucí centra Eva Orlíková. Spolu s ní tu působí ještě tři kolegové. Každý má na starosti jinou problematiku, všichni zároveň chodí do terénu, do bytů rodin, s lidmi probírají nejrůznější problémy. „Vodil jsem do školy jednoho klučinu, kterého rodiče nedokázali přimět k pravidelné školní docházce. Podobně jsme vozili i postiženého chlapce, protože maminka byla na domácnost sama a těžko zvládala logistiku kvůli druhému menšímu dítěti,“ vysvětluje Jakub Lasota z Khamora.

Pomoc v Khamoru najdou také ti, kteří vyřizují své problémy na úřadech. „Když je potřeba, jdeme jako doprovod, poradíme například s vyplněním potřebného formuláře,“ říká koordinátorka centra Eva Orlíková. Do Khamora chodí i zadlužení lidé, kteří už nevědí kudy kam. Často se setkáváme s případy, že si někdo zřídí kreditní kartu, kterou vyčerpá a pak je překvapený, že mu přijde vymáhání pohledávky na dvojnásobek. Vůbec neuvažuje, že existují nějaké úroky,“ pokračuje Orlíková.

Právě teď je prý hitem takzvaná Domácí půjčka. Tak se údajně jmenuje finanční služba, kterou spousta šumbarských obyvatel využila a jsou nešťastní, kolik musejí vracet peněz. „Snažíme se to zachránit splátkovým kalendářem, dáváme do pořádku doklady, účty. Kolikrát to není jednoduché, ale společnými silami se nám daří dělat pokroky. Takoví nešťastníci odvádějí devadesát procent svého příjmu na splátky. Klín vytloukají klínem,“ vysvětluje Eva Orlíková.

Novinkou, kterou Khamoro nabízí, je příprava na vyučování a na opravné zkoušky. Chodíme přímo do rodin, s dětmi zpracováváme domácí úkoly a zároveň rodičům ukazujeme, jak mohou dětem s učením co nejlépe pomoct,“ doplňuje pracovnice.

V neposlední řadě si lidé mohou do Khamora přijít na počítači vyhledat pracovní příležitosti. Veřejně přístupný počítač připojený k internetu je zdarma.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz