Janáčkův máj

Moravskoslezský


Pojďte k volbám

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

Dnes a zítra si volíme nového prezidenta. Kandidátů sice bylo devět, což je číslo, ze kterého by se už teoreticky dalo vybrat. Přesto bylo rozhodování nesnadné.

Na internetu se objevují různé rady a návody, jak si vybrat. Volební kalkulačka vám dokonce spočítá míru názorové shody s tím kterým kandidátem.

Já jsem posuzovala kandidáty podle sympatií a důstojnosti. A přiznávám, že jsem výběr několikrát změnila. A to jsem si už byla skoro jistá!

Podle čeho jsem si nakonec vybrala? Česká republika se ocitá na prahu složitého období. Nevíme, jak dopadne situace v Evropské unii a kam nás nevystypatelná ekonomika odmrští.  Proto potřebujeme prezidenta, který se za nás postaví a vyboxuje za nás dobré místo na slunci. K tomu musí více čí méně znát jazyk. Dále, aby mohl vést ve složitých ekonomických otázkách argumentační boj, musí problematice pochopitelně rozumět. Jenže není čas se učit pravidla. Platí ono okřídlené: "Kdo zůstal stát, již stojí opodál." Než by se hlava státu bez patřičných znalostí dovzdělala, dávno by bylo pozdě.

Při poslední prezidentské diskuzi pod taktovkou Václava Moravce zazněla otázka, kdo jezdí v jakém autě. Někteří uváděli drahé zahraniční značky, jiní se snažili demonstrovat skromnost přiznáním, že nejraději cestují tramvají. Prosím vás, o čem taková informace vypovídá?  

Dále jsem si uvědomila, že nechci, aby mne v zahraničí zastupoval člověk, který si posiluje sebevědomí shazováním ostatních. Velkorysost a nadhled jsou naopak vastnosti, které bych si u prezidenta přála.

Prezident by měl zastávat vládní politiku své země a být natolik vyzrálý, aby se vyvaroval trucakcí vůči vládě a neprezentoval ješitně sám sebe. Zároveň by neměl  působit jako názorově nekonzistentní. Vystavil by se dříve nebo později posměchu. Toho je v české politice už neúnosně mnoho. Další by už naše žaludky nemusely snést.  Zvolme si proto prezidenta, který pro nás bude morální autorita. Aspoň chvilku, než usne.:)


Komentáře

  • Jan Smekal : No prezident zase tolik nezmůže, protože má hlavně reprezentativní funkci, ale je pravda, že bychom konečně potřebovali politika, který by dokázal, že ne všichni Češi musí být ostatním pro smích.
    Ale Zemana jsem každopádně nevolil! :-)


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz