Janáčkův máj

Moravskoslezský


O montessori pedagogiku je v Moravskoslezském regionu čím dál větší zájem

 Základní škola Pianeta v Bohumíně, která je jednou z mála montessori škol v severní Moravě, rozběhla v loňském školním roce projekt s názvem Rozšíření montessori pedagogiky v Moravskoslezském regionu pro děti od tří do patnácti let. A zájem ze strany rodičů, ale i dětských center a škol v kraji je opravdu veliký.  

„Letos jsme zahájili již třetí školní rok a v současnosti máme třídy od 1. do 5. ročníku. Stále však jako zásadní nevýhodu vnímáme, že v našem městě Bohumíně není montessori školka. Tento handicap jsme se rozhodli kompenzovat otevřením montessori centra pro děti předškolního věku, a to září loňského roku v nových pronajatých prostorech v ulici Žižkově 306 v Bohumíně. Zájem ze strany rodičů byl skutečně veliký. Odborné lektorky se dětem a rodičům věnovaly čtyři dny v týdnu,“ popisuje některé z kroků rozšíření montessori pedagogiky Petra Nováková, ředitelka ZŠ Pianeta Bohumín a pokračuje: „Naše centrum samozřejmě rozvíjí své aktivity i v letošním školním roce, kdy se zájem o montessori výuku ještě zvýšil. Do centra dojíždějí rodiče s dětmi nejen z Bohumína, ale například i z Havířova, Orlové, Rychvaldu, Ostravy nebo Frýdku-Místku.“

Cílem projektu, který je financován z nadace ČEZ, však nejsou pouze předškolních děti, vedení školy neustále pokračuje v rozšiřování montessori pedagogiky také ve škole. „V současné době vyučujeme pouze děti na prvním stupni, své působení však chceme doplnit také druhým stupněm, aby naši žáci mohli ve vzdělávání pokračovat i v 6. až 9. ročníku.  Proto jsme nejen pro rodiče našich žáků, ale i širokou veřejnost, zorganizovali besedu s učiteli Základní školy Na Beránku v Praze, kde s montessori vzděláváním na druhém stupni mají už letité zkušenosti. Zpětná vazba rodičů dala jednoznačně najevo, že o rozšíření školy mají zájem, a tak se v současnosti velmi intenzivně chystáme na otevření druhého stupně montessori pedagogiky, které nás čeká již ve školním roce 2016/2017. Naši pedagogové se proto účastní mnoha seminářů týkajících se vzdělávání této věkové skupiny,“ dodává ředitelka ZŠ Pianeta. Tato bohumínská škola se tak stane první montessori školou v regionu, která bude vyučovat i druhý stupeň! Na jaře se tak v rámci zápisu mohou hlásit nejen prvňáčci, ale i budoucí šesťáci.

„Rozšíření montessori pedagogiky podporujeme i v dalších městech našeho kraje. Stále se
na nás, jakožto na první školu svého druhu v regionu, obracejí rodiče a příznivci montessori vzdělávání s žádostí o pomoc s otevřením dalších škol či školských zařízení. Úzce jsme spolupracovali s Montessori sdružením v Hlučíně, kde tým našich lektorek aktivně působil v roli lektorek, a přispěl tak k otevření 1. třídy s montessori prvky. Spolupracovali jsme také s institucemi v Ostravě. Aktivně jsme se zapojovali do vedení montessori kroužků v Dětském Ráji a během července jsme zahájili spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice, kde jsme pomohli rozběhnout montessori hernu a i nadále s nimi spolupracujeme,“ komentuje aktivity v rámci projektu Petra Nováková.

V závěru školního roku 2014/2015 oslovili vedení ZŠ Pianeta také zastupitelé města Havířova s nabídkou zřízení pobočky montessori školy v jejich městě. „Vzhledem k tomu, že zájem o studium na naší škole je velký, snažíme se městu a především rodičům havířovských dětí a okolních měst vyjít vstříc a intenzivně spolupracujeme na přípravách. Snad se nám k 1. září 2016 podaří otevřít další montessori třídu v Moravskoslezském kraji,“ dodává ředitelka.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz