Janáčkův máj

Moravskoslezský


Šumbarák: první změny už jsou za námi vidět!

Pořádek, dobré sousedské vztahy, bezpečnost v lokalitě. To jsou tři věci, ke kterým jste, vy obyvatelé Šumbarku, poslali do redakce nejvíce podnětů. Občanské sdružení Šumbarák si dalo za cíl vaše přání naplňovat. Posuďte sami, jak se mu to daří.

Kriminalita není v současné době na Šumbarku nijak výrazně vyšší, než v jiných lokalitách Havířova. Přispělo k tomu umístění policejní služebny na Dukelské ulici a kamery, které sledují veřejná místa na sídlišti i v noci. Policie navíc na jaře oslavila velký úspěch – podařilo se jí pochytat pachatele loupeží, kteří obyvatelům Šumbarku delší dobu ztrpčovali život. Děkujeme policii za skvělou práci a také lidem, kteří s ní spolupracovali, protože jim situace nebyla lhostejná.

Zlepšilo se veřejné prostranství. Sdružení Šumbarák se zasadilo, aby zmizely některé nevzhledné židle a stolky, které naplňovaly úsloví „každý pes jiná ves“. Vchody zdobí pěkné předzahrádky.

„Lidé jsou rádi, že to tu prokouklo,“ říká šéf sdružení Miroslav Mynář. Také se na něj začali obracet s prosbou, aby prosadil pořízení nových laviček v jednotném designu. „Jsou to pozitivní připomínky. Nicméně nechtěli jsme dávat lavičky přímo před vchody. Na jiných sídlištích s tím nemají dobrou zkušenost. Když si tam dva povídají, slyší to všichni až do druhého patra. Proto jsme se dohodli, že vyzkoušíme umístění laviček uprostřed travnaté plochy. Na zkoušku jsme to tak udělali na Jarošově ulici,“ pokračuje Miroslav Mynář. Kromě laviček přibylo na travnatém prostranství nové pískoviště a houpačka. Společně tvoří příjemný oddychový koutek. „Pokud se dohodneme s dalšími nájemníky, kteří budou ochotni o prostranství pečovat, chtěli bychom získat prostředky i na další dětské koutky s lavičkami. Rád bych lidem vzkázal: Podpořte nás!,“ říká Mynář a dodává, že se tímto úplně eliminovalo vysedávání nájemníků před domy.

Sdružení děkuje všem lidem, kteří při stavbě pískovišť pomáhali, především panu Sivákovi a Machulovi.

Grilovačka

Jarošova ulice v pátek odpoledne 19. října ožila. Místní obyvatelé se sešli na malé symbolické oslavě u příležitosti otevření nového oddychového koutku. Grilovalo se, děti dělaly bábovky z písku na novém pískovišti. Posezení si pochvalovali všichni. „Je fajn, že si u pískoviště můžou posedět i maminky. Jsme rádi, že se to tu zvelebuje. Žijí tady rodiny s dětmi, pískoviště se bude hodně využívat,“ pochvalovala si Angela Holubová.

Neoficiální roli domovníka má mezi místními třiasedmdesátiletý Michal Machula. Sleduje, kdo má službu a dohlíží, aby chodby v domech i venkovní prostranství bylo v pořádku. Když je potřeba vyměnit žárovku nebo opravit vrzající dveře, rád to udělá. V den, kdy profesionální firma pískoviště a lavičky zasadila do země, vzali s vnukem Vladimírem lopaty a na kolečku převáželi kopce hlíny, které tu zůstaly. Na zemi vyrovnali prohlubně a nerovnosti, co se časem vytvořily pod sušáky na prádlo. Pan Machula je kutil. Ve sklepě, který úzkostlivě udržuje v čistotě, má malou dílničku s nářadím. Taky tam suší zimní jablka. „S dědou se tady scházíme, povídáme si, je to taková naše zašívárna,“ říká Vladimír. Také on se snaží upozorňovat sousedy, aby si sklepy zútulňovali a udržovali je čisté.

Na páteční oslavě byli zástupci Šumbaráku, místní to hned využili. Živě se diskutovalo o dalších krocích, které by zkvalitnily soužití lidí. „Bylo by dobré, kdybyste lavičky umístili před každým domem,“ myslí si Julie Siváková. Kdysi se sem přestěhovala z Hranic. Na Šumbarku se jí líbí. „Je tu spousta zeleně a žádné vysoké věžáky,“ dodala.  Ivan Fabík jí vysvětlil, že pískoviště s lavičkami na ulici Jarošova jsou pilotní projekt. Pokud se Šumbaráku podaří zařadit oddechové koutky do seznamu investičních akcí města a lidé se o prostranství budou ochotni starat, budou se realizovat i na dalších ulicích.

Diskutovalo se i o dalších věcech. Například o obchodech a podnicích, které na Šumbarku jsou, a které naopak chybí. „Chtěli bychom, aby tady fungovalo něco jako rychlé občerstvení,“ navrhuje Angela Holubová. Ostatní sousedé se k ní přidávají s přáním, aby Havířov přistoupil k podobnému opatření, jako to kdysi udělal Bohumín – a sice zakázal všechny výherní automaty. „Něco takového tady nepotřebujeme,“ dodávají obyvatelé. Místo toho by uvítali užitečnější věci. Především místo, kde by našli vyžití starší děti. 

Co ještě chybí?

Vyžití pro starší děti

Rodiče školáků a starších dětí už delší dobu volají po fotbalovém hřišti. Například Lenka Švarcová posílá svého sedmiletého syna do klubu Maják. Tam jsou kroužky každý den. Jenže až se venku na jaře oteplí, bude lepší jít ven, než sedět v klubovně. Šumbark potřebuje místo, kde by se starší děti mohly scházet, zahrát si fotbal, basket, cokoliv. Prostoru je tu dost. Bylo by fajn opravit a vybavit venkovní pingpongové stoly. Když už tu stojí, tak proč je nepoužívat,“ myslí si maminka školáka.

Sdružení Šumbarák souhlasí. „Také to vnímáme jako nedostatek a rozhodli jsme se ho prioritně řešit. Ve spolupráci s městem, majitelem domů a základní školou Jarošova připravujeme projekt streetballu včetně opravy hřiště. Je důležité dát dětem náplň, aby na ulicích netrávily čas bezúčelně,“ komentuje přání rodičů Eva Rydrych.

Uvažuje se o malém fotbalovém hřišti. „ Hledáme místo a vhodného investora,“ dodal Miroslav Mynář. Mnoho lidí by malý fotbálek uvítalo.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz