Janáčkův máj

Moravskoslezský


Peníze na nové nádraží jsme sehnali, ale radnice neinvestuje

Před nádražím posedávají různé party...

Když odjížděli naši fotbalisté před pár dny na Euro a jejich vlak stavěl v Ostravě na Hlavním nádraží. Štěstí jim přišli popřát fanoušci, co tu pro autogram málem vystáli důlek.

Fotbalisti ani nevykoukli z okna, natož aby vystoupili na peron. Jediným gestem jakoby Ostravanům vzkázali: Nezáleží nám na vás, fanoušci z dalekého východu.

A jakkoliv to můžeme považovat za trapné a neslušné, jedno si přiznat musíme. Hlavní nádraží z okna vlaku vypadá skutečně nehostinně a může odrazovat. Určitě tak působilo i na sportovce v soupravě.

A tak si znovu položme otázku. Je toto skutečně důstojná brána do našeho města?

Nové hlavní nádraží je obrovský projekt, na kterém se podílí jak obvod Moravská Ostrava a Přívoz, tak České dráhy. Když jsem ho jako tehdejší starosta připravoval, přizval jsem ke spolupráci architekta Davida Kotka.

Pro Hlavní nádraží v Ostravě vytvořil unikátní návrh. Část se již podařilo ještě před dvěma lety realizovat – nová fasáda, nový přístřešek. Pak se ale rekonstrukce zastavila a stojí i dosud. Škoda, peníze jsme na ni sehnali pro obvod už dávno z Evropských grantů! 103 milionů korun!

Rekonstrukce měla pokračovat výstavbou polyfunkčního objektu s věží. Zrušil by se tím nehezký počmáraný a plakáty polepený plot. Místo něj by od nádraží vybíhala budova muzea architekta Camilla Sitteho, jehož návrhy a tvorba Ostravu značně ovlivnily. Měli bychom skutečně evropské nádraží.  Jenže tak to vypadat zřejmě nebude. Současná radnice chce ušetřit a místo muzea se chystá vedle nádraží postavit obrovský billboard.

A víte, že Hlavní nádraží ve třetím největším městě v republice dosud nemá bezbariérový přístup? Když přijede vozíčkář, musí zvonit na nádražní službu a ta ho vynese, kam potřebuje.

I s rampami pro invalidy Kotkův projekt počítá. Stejně jako s novými chodníky, parkovištěm s téměř dvojnásobkem parkovacích míst. Jenže stále čekáme, až se radnice probudí.

A co říkáte na prostranství před hlavním nádražím? Kašnu, která je nyní plná vajglů a dešťové vody obléhají bezdomovci, povalujou se tu krabice od vína, smrdí to tu močí. I tohle už mělo být dávno jinak.

Škoda. V době, kdy je stále těžší sehnat Evropské peníze, obzvlášť teď, po Rathově kauze, si nemůžeme dovolit zahálet. Mám dobrý pocit, že jsme v minulém volebním období peníze na obnovu nádraží sehnali. Ale mrzí mě, že se s nimi nic téměř nic neudělalo.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz