Janáčkův máj

Moravskoslezský


Přes záhon plný kytek je hezčí pohled na svět

Na jednom místě cypřiš, vedle okrasná tráva, sem tam azalka a zlatý déšť. Až se šumbarské předzahrádky příští rok na jaře rozrostou a zazelenají, bude na ně z oken i chodníků pěkný pohled. Výsadbu, provádělo město ve spolupráci s organizací Centrom a Junáky. Kdo chtěl, mohl si rostlinky zasadit sám. „Sadilo se jen tam, kde lidé projevili zájem. Pokud si záhony nepřáli, respektovali jsme je. Úprava předzahrádek bude pokračovat ještě na jaře, takže kdo zaváhal, může své rozhodnutí po Novém roce změnit,“ upřesnila Hana Odehnalová z Centromu, která při výsadbě zajišťovala komunikaci s nájemníky. Nové záhony už teď mají na ulicích Anglická, Jarošova, Dukelská. Obyvatelé Šumbarku měli předem k dispozici podrobný náhled, jak bude předzahrádka vypadat. Kombinují tu kvetoucí rostliny a keříky. Budou se dobře udržovat, nepotrápí alergiky a přitom udělají parádu.

Se sazenicemi a zeminou vyjíždí zaměstnanci technických služeb ve středu 13. září ráno. Výsadba začíná na Anglické ulici vzorovým záhonkem. Mezi obyvateli zdejšího domu je hodně zahradníků -nadšenců, kteří si léta pod okny pěstují vlastní květiny. Nové rostlinky jejich zahrádku jen dotvoří. „Lilie jsme museli přesunout vedle, abychom novým sazenicím udělali místo. Jsme zvědaví, jak to bude vypadat, až trochu povyrostou,“ těší se Jana Rybářová. Ve vedlejším vchodě bydlí manželé Smutkovi. Především paní Smutková je velkou milovnicí květin. Také ona výsadbu vítá, jen má obavy, aby ji děti v zápalu hry nepošlapaly. Obě ženy se shodují, že nejúčinnější opatření by byl nízký plot, také aby nikoho nenapadlo krátit si přes záhon cestu. Myšlenka má však háček. „Plotek nebo řetěz by dělal problémy při sečení trávy. Pojízdné sekačky technických služeb by se sem jednoduše nedostaly,“ vysvětluje Hana Odehnalová.

Na Jarošově ulici vyhlíží traktůrek tři kluci. Bráškové David a Bartoloměj Peterovi i Daniel Mráz přišli právě ze školy a chtějí vědět, co se bude před jejich domem dít. Když se skauti pustí do práce, je na nich vidět, že si to s lopatkou chtějí taky zkusit. „Pojďte sem, dám vám nářadí,“ volá na ně muž z technických služeb. Na třetího kluka lopatka nezbude, a tak ostatním aspoň podává sazenice. Opatrně je vyklápí z květináče, aby nepolámal kořínky. Kluci jsou horliví a do země vykopávají jámy, do kterých by se vešel menší stromek. Jako první sázejí okrasnou trávu. Kluci ji posadí do vyhloubené díry a zasypou rašelinou, kterou jim podává muž z vlečky. „Dobře to udusejte,“ radí jim. Školáci mají radost, že se jim něco povedlo, rodiče na ně z okna mrkají na znamení souhlasu. „Nebojte se, tady se bude rostlinám dařit. Postaráme se o ně,“ říká Stanislav Mráz, otec Daniela. S výsadbou přišel také pomoci. Zahrádka už padesát let Na Dukelské ulici čekají na technické služby Věra Ferdiánová a Berta Giselová. Ženy žijí na Šumbarku dlouho. Paní Berta od roku 1955, Věra sem přišla s rodiči jako malá holčička o šest let později. Obě tu vychovaly rodiny a vysázely spoustu milovaných růží. Paní Ferdiánová opatrně vytahuje fotku a všem ji ukazuje. „Podívejte se, předzahrádky k Šumbarku patří. Takhle to vypadalo před naším domem, když jsem byla ještě dítě,“ vysvětluje na malém černobílém obrázku. Také na ploše před vchodem, kde bydlí, má své záhonky. Věra Ferdiánová je ráda, že se Šumbark zušlechťuje. Z vděčnosti pro všechny napekla štrúdl. Dobrotu nejde odmítnout, ruce špinavé od hlíny tady nejsou překážkou.

Osazování předzahrádek zabralo celý den a podílela se na něm spousta ochotných lidí. Občanské sdružení děkuje za výbornou spolupráci zejména: Františku Buňkovi (Anglická 777), Zuzaně Mrázové (Jarošova 772), Gizele Pokutové (Jarošova 785), paní Štěpánkové (Boženy Němcové 627), Věře Ferdiánové (Dukelská 675), Bertě Gieselové (Dukelská 673), paní Daškové (Dukelská 632), manželům Smutkovým, Janě Rybářové (Anglická 784 a 785) a Stanislavu Mrázovi (Jarošova ulice). Velký dík patří Ivanu Fabíkovi a jeho skautům, kteří s výsadbou rovněž pomáhali, dále Haně Odehnalové z Centromu, Zdeně Mayerové z havířovského magistrátu, pracovníkům technických služeb a Peteru Žuffovi z technické správy RPG Byty.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz