Janáčkův máj

Moravskoslezský


Vím, proč se fyziky nebojím

Jen 6 % procent žákovské populace provádí doma nebo v přírodě vlastní fyzikální pozorování. Vyplývá to z výzkumu Západočeské univerzity, podle něhož žáci a studenti nevnímají, že je fyzika obklopuje v reálném světě. Představuje pro ně předmět, který se musí učit, aniž by mu rozuměli. K lepšímu pochopení probírané látky pomáhají experimenty, proto Skupina ČEZ připravila soutěž „Vím proč“, jež mladé lidi motivuje k natáčení videí s fyzikálními pokusy. Od 1. října mohou své nahrávky vkládat na webové stránky www.vimproc.cz. Mezi výhry patří tablety a vstupenky do Techmanie a IQ parku.

 

Soutěž „Vím proč“ na webových stránkách www.vimproc.cz je určena žákům základních a středních škol. Prostřednictvím videí mají během dvou až tří minut vysvětlit určitý fyzikální jev. S natáčením mohou pomáhat i učitelé. Nejlepší pokusy vybere veřejnost on-line hlasováním, současně se vyhlásí cena odborné poroty. Výherci získají přenosné počítače, tzv. tablety. Autoři, jež zvítězí u laické veřejnosti, si vyberou exkurzi do některého z provozů Skupiny ČEZ a pro svou třídu získají vstupenky do centra světa techniky, např. Techmanie v Plzni nebo IQ parku v Liberci.

 

Zjišťovali jsme názory žáků, zajímalo nás, co jim činí největší problémy. Ukázalo se, že k fyzice přistupují jako by byla uzavřeným světem. Děti si zkrátka neumí představit praktickou využitelnost probírané látky a z přírodovědných předmětů mají strach,“ vysvětluje docent Gerhard Höfer ze Západočeské univerzity v Plzni.

 

Proto energetici spouštějí stránky www.vimproc.cz, které zůstanou přístupné i po ukončení soutěže a stanou se interaktivní pomůckou při výuce. Videa lze sdílet s kamarády přes Facebook nebo email. „K praktické fyzice se snažíme přivést už školáky. Nejčastěji pro ně připravujeme soutěže vedoucí k vlastní aktivitě. Vysvětlit určitý experiment vyžaduje víc energie než klikání u počítačové hry,“ říká Pavel Puff, manažer Útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.

 

Design a technické řešení projektu „Vím proč“ zajistila společnost LMC, která již sedmnáct let provozuje portál Jobs.cz a má bohaté zkušenosti s požadavky zaměstnavatelů. Její zástupce Tomáš Ervín Dombrovský k tomu uvádí: „Firmy na českém pracovním trhu velmi často hledají absolventy technických škol. Těch je ovšem v řadě profesí výrazný nedostatek. I proto se na projektu podílíme. Chceme ukázat, že fyzika je zábava.


Více informací na www.kdejinde.cz nebo na http://www.facebook.com/PracevCEZu

 

Zdroj: Gerhard Höfer a kol., Výuka fyziky v širších souvislostech, názory žáků, Pedagogická fakulta Západočeské univerzity v Plzni

 

Podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje studijní materiály pro všechny typy škol, zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách, či vzdělává středoškolské učitele, jak zajímavě a poutavě učit fyziku.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz