Janáčkův máj

Moravskoslezský


Vybírejme školu hlavou a vychovávejme děti srdcem

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook
Naposledy upraveno: 26.01.2013 00:44

Za pár dní začnou zápisy do škol. Možná nepatříte k rodičům prvňáka, ale třeba jím budete za rok nebo za dva. Nás to potkalo letos. Příliš jsme si nelámali hlavu s výběrem základní školy. Prostě jsme si řekli, že juniorka půjde na tu nejbližší. Vždyť všechny musí držet podobnou, ne-li stejnou úroveň. Okolní hysterie ostatních rodičů nás však poněkud vyvedla z klidu. Že by to všechno bylo jinak?

Nejprve jsem se dozvěděla, že ve škole, na kterou plánujeme dítě přihlásit, je příliš mnoho sociálně-patologických jevů. Řekla to učitelka, která na ni kdysi pracovala. Prý je to proto, že v okolních věžácích bydlí sociálně slabší a jejich děti se obvykle neučí dobře. Úroveň třídy pak snadno s několika takovými žáky klesá. Zato na vedlejší škole mají třídu pro nadané žáky a celá škola je rekonstruovaná. To je tedy slovo do pranice. A teď babo raď! Nebyli jsme si jistí, a tak jsme začali zvažovat ještě třetí možnost, a sice školu, která má ve znaku sovu, ředitel je rovný chlap a celkové klima zařízení je sympatické. Navíc zde mají matematickou třídu.

Bylo rozhodnuto. Matematická třída vítězí. Jenže pak mi došlo, že mi dcera si nepoděkuje, když ji přestanu vozit autem a ona bude muset denně dvacet minut šlapat do kopce pěšky a ještě navíc přes železniční trať a rušnou silnici.

Znovu jsem se ponořila do úvah. Dobře, vybereme základku s novou fasádou a tartanovým hřištěm. Třeba se juniorka dostane do třídy, kde jsou jen géniové.

Už už jsem měla jasno a vtom mi zase někdo vysvětlil, že ve škole, kam se chystám dceru umístit, se učí prvňáci komenia skript místo klasického psacího písma. Prý je to super volba pro leváky. Dcera je pravák, pomyslela jsem si, a nevím, proč by se neměla učit normálně psacím. Obzvláště bude-li po mně novinář, vázané písmo uvítá. Reportér by si sotva jinak pohotově dokázal udělat na tiskovce včas všechny poznámky.

A tak se oklikou vracíme k původní volbě. Uvědomuji si, že sociálně-patologocké jevy vlastně mají na všech školách a nejsou tak špatné. Možná to bude pro dceru i poučné. I já jsem se ostatně ve třídě potkala s propadlíky a dvěma kluky, co skončili ve zvláštní škole. V sedmé třídě jsem ochutnala šikanu i cigarety. Nechodila jsem do vybrané třídy, ale přesto jsem se zařadila do společnosti docela slušně. Umím psát vázaným písmem a žít nevázaný život. Učili mě bezva lidi i lůzři a vystudovala jsem vysokou školu. Nikdy jsem neběžela po tartanu a v hodinách tělocviku jsem místo běhání plela škvárové hřiště plné pampelišek. Dneska závodím a baví mě to jako hrom.

Poučení? Škola je taková, jací jsou v ní učitelé. Naše děti budou takové, jakými lidmi je naučíme být my.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz