Janáčkův máj

Moravskoslezský


Na Ostravské univerzitě po schodech i výtahem

Naposledy upraveno: 09.06.2014 11:19
Nájezdová plošina před vstupem do budovy SC v Ostravě-Mariánských Horách Nový výtah v budově B na ulici Českobratrské Mobilní plošina (schodolez) v budově G na Mlýnské ulici Moderní nájezd v budově G na Mlýnské ulici Nájezd v úzké chodbě budovy D Filozofické fakulty na Reální ulici

 

Na Ostravské univerzitě po schodech i výtahem

Instituce zabývající se vzděláváním by měly být prvními, které jsou přístupné všem. Slovo přístupné je zde na místě chápat doslova. Přístupnost, tedy možnost navštěvovat všechny univerzitní budovy, řeší i Ostravská univerzita v Ostravě. Ve starších budovách (jako jsou např. budova Filozofické fakulty na Reální ulici nebo budova Pedagogické fakulty na ulici Českobratrské) bývá velmi problematické přebudovat stávající architekturu, mající základ především v širokých kamenných schodištích a úzkých chodbách, a doplnit ji prvky vhodnými pro osoby s tělesným postižením. Velká část univerzitních budov nebo jejich částí tak bohužel zůstává stále bariérová.

Nejnovějším počinem, který jasně dokládá snahu vedení univerzity tuto skutečnost zlepšit, je na Ostravské univerzitě výtah v historické budově Pedagogické fakulty na Českobratrské ulici (budova B), který byl předán do užívání na začátku akademického roku 2013-2014. Realizace výtahu je součástí projektu Podpora terciárního vzdělávání studentů se specifickými vzdělávacími potřebami na Ostravské univerzitě v Ostravě, reg. č. OP VK CZ.1.07/2.2.00/29.0006. V rámci projektu byla dále vystavěna mobilní plošina v budově SC na ulici Fráni Šrámka v Ostravě-Mariánských horách, zprovozněná rovněž v září 2013 (viz foto).

             Moderními bezbariérovými prvky mohou být např. schodolezy, což jsou mobilní zařízení překonávající schodišťové bariéry. Mobilní plošinou disponuje např. budova Pedagogické fakulty na  Mlýnské ulici (viz foto).

                                                                            Často používaným architektonickým prvkem, usnadňujícím pohyb osobám se sníženou pohyblivostí, jsou i pozvolné nájezdy k výtahům, na Ostravské univerzitě např. v budově Filozofické fakulty nebo v nově zrekonstruované budově na Mlýnské ulici (viz foto).

Studentům se zdravotním handicapem, kterým bylo studium na univerzitách v poměrně nedávné minulosti ještě zcela zapovězeno, a to z jednoduchého důvodu – zkrátka se tam nemohli dopravit, svítá na lepší časy. Univerzity postupně – jak finance dovolí – dostavují nové schodolezy, výtahy, nájezdy, staví se prostornější chodby a snadněji přístupné dveře. Ostravská univerzita nezůstává pozadu.

                                                                                                                                                         Mgr. Ladislava Zezulková

 

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz