Janáčkův máj

Moravskoslezský


Paralympionik Jiří Ježek bourá bariéry na českých školách

plošina v akci

Studenti olomoucké Střední školy a Základní školy DC 90 se díky doporučení šestinásobného paralympijského vítěze Jiřího Ježka mohou i nadále pohybovat po škole na vozíčku díky nové výtahové plošině. Handicapovaný cyklista totiž doporučil společně s dalšími  žádostmi o grant Oranžové schody právě olomouckou školu. Na náhradu starého nevyhovujícího výtahu přispěla Nadace ČEZ částkou 500 tisíc korun.

 

Pro školu určenou žákům se speciálními vzdělávacími potřebami je bezbariérový přístup nezbytností. Starý výtah už nevyhovoval předpisům ani rozměry a na základě směrnic musel být do roku 2015 vyměněn. Vedení školy jej proto vybouralo, nechalo zvětšit výtahovou šachtu a nahradilo jej výtahovou plošinou. „Při přepravě žáků na invalidním vozíku se do kabiny výtahu stěží vešel doprovod. Větší děti na vozíku navíc zadrhávaly nohama o zavřené dveře a stěny jedoucího výtahu. Jsme moc rádi, že jsme mohli nevyhovující výtah konečně nahradit. Vzhledem k nákladnosti podobných zařízení jsme si totiž investici dlouho nemohli dovolit,“ vysvětlila jednatelka školy Jitka Lattová.

 

Díky zvětšení vnitřního prostoru se na nově vybudovanou plošinu vejde žák na vozíku
i s  doprovodem, který už nemusí myslet na částečné skládání a rozkládání podnožek. „Plošina poslouží i ostatním žákům s pohybovými problémy. V současnosti máme na Střední škole
33 žáků s kombinovaným handicapem, z toho dvě žákyně na invalidním vozíku, pět žáků má poruchy chůze,“
doplnila Jitka Lattová.

 

Projekt Oranžové schody Nadace ČEZ pomáhá odstraňovat bariéry ve školách nákupem plošin, výtahů, schodišťových sedaček, schodolezů nebo zvukových a světelných naváděcích systémů. Od loňska mohly školy oproti minulým letům žádat také o příspěvky na stavební či mechanické úpravy prostor nebo stávajících zařízení. „Naším záměrem je pomoci mladým lidem s tělesným postižením začlenit se mezi ostatní studenty a minimalizovat překážky, které jim stojí v cestě za kvalitním vzděláním,“ říká Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ. V uplynulých letech se už podařilo podpořit 36 škol v celé republice.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz