Janáčkův máj

Moravskoslezský


Je jí čtrnáct a ví toho tolik jako vysokoškoláci

Ředitel základní školy Jarošova se možná jednou bude moci pochlubit a říct: Vychovali jsme slavnou bioložku.

Do třídy 9. B chodí žačka, která má takové znalosti z botaniky, že by strčila do kapsy leckterého vysokoškoláka.

Daniela Mlčúchová vyhrává jednu botanickou soutěž za druhou. Třikrát po sobě získala první místo v národním kole soutěže Mladý zahrádkář. Teď se připravuje na biologickou olympiádu. Domácí knihovničku zaplňují botanické atlasy, určovací klíče české květeny a knížky pro studenty biologie středních škol.

Daniela se na Šumbarku narodila a žije tady dodnes. S rodiči a dvěma mladšími sestrami.

„K botanice mě přivedla paní učitelka Febrová, která vede pěstitelský kroužek. Učili jsme se především poznávat rostliny. Dělali jsme herbáře a studovali, kam kterou rostlinu zařadit. Zajímaly mě spíš ty plané, než hybridní, okrasné,“ vysvětluje dívka.

Jakýpak by byl botanik bez vlastní sbírky rostlin. Daniela má ráda fialky, doma jich má několik květináčů. Sbírá kaktusy, stala se členkou klubu kaktusářů. „Dvakrát jsem se s ostatními kaktusáři sešla, je to svérázná skupina lidí. Mění si mezi sebou informace i kaktusy,“ říká.

Spolužáci ve třídě o její zálibě v botanice vědí a fandí jí. V hodinách přírodopisu ji rádi poslouchají. „Když jsme probírali rostliny, postavila si mě paní učitelka před tabuli a nechala mě některé věci vysvětlovat. Docela jsem si to užila, ale zase se nerada vytahuju,“ usmívá se Daniela.

Na jaře se zúčastnila biologické olympiády. V krajském kole 8. a 9. tříd obsadila čtvrté místo. „Byl to velký test z celé biologie, nejen z botaniky, kterou ovládám nejlépe,“ vysvětluje Daniela.

V květnu uspěla i v soutěži aranžování květin, kde zvítězila a postoupila do zemského kola v Kroměříži.

Už teď má Daniela jasno v tom, co chce studovat. Zatímco jiní spolužáci teprve přemýšlejí o střední škole, ona už ví, kam chce na vysokou. „Po základní škole zamířím nejspíš na gymnázium. Chci své znalosti v oboru biologie rozvíjet. Jiná volba mě nenapadá. No a potom nejspíš přírodovědecká fakulta, katedra biologie. Fascinuje mě systematika. Zařazování rostlin do skupin podle znaků. To bych chtěla dělat,“ uzavírá Daniela.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz