Janáčkův máj

Moravskoslezský


Setkání Šumbaráku: plány a předsevzetí

I v prosinci se sešli členové sdružení Šumbarák. Vánočně laděné setkání doprovázela živá a podnětná diskuse o aktivitách na další rok.

Setkání bylo sváteční jednak díky všudypřítomné vánoční atmosféře a také narozeninám, které ten den slavil předseda Šumbaráku Miroslav Mynář.

Na schůzku přišlo více lidí než obvykle. O členství projevili zájem zastupitelka Karin Macků, zástupce romského fotbalového klubu Patrik Herák, členství zvažuje Rostislav Gattnar, majitel večerky. Poprvé se jednání zúčastnil ředitel Základní školy Jarošova. „Bylo vidět, že lidé přišli ne kvůli tomu, že dostali nějakou pozvánku, ale proto, že je to zajímá,“ poznamenal Miroslav Mynář, který přítomným na úvod poděkoval za jejich práci pro Šumbark. „Všichni to děláte ve volném čase a já si vážím toho, že jste přišli, i když teď v předvánočním období má každý hlavu plnou jiných starostí,“ uvedl Miroslav Mynář.

Eva Rydrych shrnula, co se v roce 2013 podařilo Šumbaráku uskutečnit. „Založili jsme sdružení, zaregistrovali noviny a spojili se s mnoha místními organizacemi, které se navzájem poznaly a začaly spolupracovat. Díky pravidelné propagaci, je o nich víc vědět, můžeme si snáz předávat zkušenosti. Mám radost, jak se sblížil klub důchodců s důchodci z Armády spásy a těší mě zájem pana ředitele ze základní školy Jarošova, který neváhá a je ochoten školu zapojovat, kde se dá,“ řekla Eva Rydrych.

Miroslav Mynář přítomným prozradil, že město bude v příštím roce podporovat rekonstrukci streetballového hřiště naproti Cyklokrámu a bude se ucházet o grant u Nadace OKD. „Předběžně jsme vyčíslili potřebnou částku na 700 tisíc korun. Kromě nového povrchu a košů bychom chtěli prostranství osadit lavičkami,“ upřesnil Miroslav Mynář. Připomněl, že tímto počinem chce sdružení dát možnost realizace starším dětem a mládeži, pro které toho na Šumbarku do této chvíle nebylo mnoho. „Je to první vlaštovka,“ dodal.

Patrik Herák, coby zástupce romského fotbalového oddílu nabídl, že zorganizuje v březnu turnaj pro základní a střední školy. Šumbarák by ho podpořil mediálně i finančně.

 „Máme šanci uspět v grantovém programu Srdcovka nadace OKD. Jde o program podporující sportovní a kulturní aktivity. Na fotbalový turnaj bychom mohli získat prostředky, které by pokryly pronájem haly, občerstvení i ceny,“ vysvětlila Eva Rydrych.

Paní Ardi Van Hattem z Armády spásy přiblížila plány jejich organizace: „Od ledna se chystáme začít navštěvovat domov důchodců Luna. Plánujeme řadu akcí pro naše seniory. Jednou by mohla být vědomostní olympiáda.“ Dodala, že na Šumbarku vznikne zařízení pro ženy léčící se ze závislosti na alkoholu. Od dubna pro ně budou vyhrazeny startovací byty, do kterých za nimi budou docházet terapeutky, aby jim pomáhaly zvládat návrat do života. Program už funguje pro muže a má velký úspěch.

Jiří Smolka z obchodního oddělení RPG Byty informoval o novinkách z oblasti pronájmu nebytových prostor. „Objekt, ve kterém sídlí Cyklokrám, postupně bude procházet velkou rekonstrukcí. Nový nájemník se dohodl s majitelem Cyklokrámu  panem Malošíkem, že dají budově jednotný vzhled. Vznikne z ní reprezentativní prostor. Jsem rád, že se nám podařilo celý objekt pronajmout. Vznikne v něm například prodejna přísad na vaření piva nebo numismatická speciálka,“ přiblížil Jiří Smolka. Podle něj se postupně daří pronajímat na Šumbarku nebytové prostory. „Tempo je pomalé, ale věřím, že jsme na dobré cestě. Také na náměstí nám přibudou noví nájemníci. Předběžně jsme se dohodli s Armádou spásy na pronájmu několika kanceláří,“ dodal.

Ředitel Základní školy Jarošova Václav Hujer seznámil přítomné s další spoluprací školy a důchodců. „Rádi bychom připravili ukázku práce našeho fyzikálního kroužku pod vedením pana učitele Ogrockého. Navážeme na poslední návštěvu v klubu důchodců,“ upřesnil Václav Hujer.

Příští setkání členů Šumbaráku a sympatizantů se uskuteční 16. ledna v 18 hodin opět v restauraci Avanti.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz