Janáčkův máj

Moravskoslezský


Hutě na Ostravsku: Obejdeme se bez nich?

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook

V říjnu loňského roku četli Ostravané dobrou zprávu. ArcelorMittal hlásil: Severní aglomeraci jsme odprášili. Instaloval supervýkonné tkaninové filtry, které zachycují až o 70 procent víc prachu než ty původní. Investice za miliardu korun má snížit emise prachu z aglomerace o více než polovinu. Celkové roční emise prachu tak klesnou o 270 tun ročně. Konečně to vypadalo, že se situace zlepšila. Pak přišel listopad a prosinec, jeden smogový den za druhým. A zase bylo zle. Co tedy vlastně Ostravsku pomůže?

Podle odborníků jsou filtry jedním z nejmodernějších zařízení svého druhu na světě, a přesto jejich efekt nemusí být úplně jednoznačný. ArcelorMittal sice svůj závod odprášil, avšak stačí jen změna směru vzdušného proudění a vítr sem přivane prach ze sousedního Třince anebo z Polska. Znamená to tedy, že by se muselo stejnou měrou investovat i tam.

Instalace filtrů i v okolních hutích, to by byla cesta ke zlepšení ovzduší v kraji. I když ani to by asi ještě nestačilo. Velké podniky už totiž dávno nejsou jedinými znečišťovateli. Smog na Ostravsku vzniká působením několika vlivů. Jednak jsou jeho původci výše uvedené hutě, avšak čím dál větší vinu za na špatné ovzduší nesou průmysl, doprava a lokální topeniště. Ty se kdysi se na znečištění u nás podílely třetinou, dnes je míra vyšší.

Skutečně za všechno může Mittal?

Na Ostravsku se již dlouho vede pozoruhodný mediální boj. Na jedné straně stojí novináři, ochránci životního prostředí a filmaři, kteří poukazují především na temnou a prašnou stránku Mittalu, na druhé majitelé huti, kteří argumentují prospěšností hutě tím, že zaměstnává šest tisíc lidí. Politikové kolem toho jemně našlapují, absolutní stanovisko se zaujímá těžce. Mittal se rád a často chválí ekologickými počiny, dá-li se to tak vůbec nazvat. Do různých projektů investuje desítky milionů korun. „Proto jsme v roce 2009 darovali okolním městským částem nový čisticí vůz Mýval téměř 5 miliónů korun, ročně na jeho provoz přispíváme dalšími více než 350 tisíci korun,“ upřesňuje mluvčí Věra Breiová. Možná nejzajímavějším „ekologickým“ projektem Mittalu je využívání odpadního tepla.

Díky odpadnímu teplu ze spalinových kotlů na středojemné válcovně vytápí Mittal pět set vratimovských domácností. Roční dodávka tepla do Vratimova je přibližně 35 000 GJ. „Ve městě tak mohly být odstaveny všechny lokální kotelny na pevná paliva pro vytápění bytů,“ dodala Breiová.

 Mittal sází stromky, posílá nemocné děti na ozdravné pobyty. A především zaměstnává skoro tolik lidí, jako žije v samotném Vratimově včetně důchodců a dětí. Na jedné misce vah důležitý chlebodárce, který se chce chovat v rámci možností ekologicky, byť to zní divně, na druhé zdroj škodlivin, které do životního prostředí budou podle odborníků unikat i při sebedůmyslnějších čisticích a filtračních systémech. Co převáží?

Diskutujte pod článkem.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz