Janáčkův máj

Moravskoslezský


Effectix: SEO pro mobilní web? Google doporučuje responzivní webdesign

Responzivní webdesign. Zdroj: wikipedia.org

 Google přišel nedávno s jasnými pokyny a doporučeními pro optimalizaci mobilního webu. Společnost Effectix.com, která se zabývá SEO a výkonnostním online marketingem v Česku a na Slovensku, na dotaz sdělila, že tímto vydal velmi cennou informaci ohledně použití webdesignu pro firmy, jež v oblasti internetového marketingu podnikají. Oficiálně doporučuje použít metodu responzivního webdesignu. Konečně jasně potvrzuje, že co se líbí návštěvníkům, líbí se i Googlu. S touto metodou společnost Effectix.com již dlouhodobě úspěšně pracuje.

Podle Googlu pokud je to možné, mají webdesigneři a vývojáři použít v prvé řadě metodu takzvaného responzivního webdesignu. „Pomocí CSS3 touto metodou měníte způsob, jakým je stránka zobrazována na mobilních zařízeních. Tím, že je zde jedna URL a jeden HTML kód má Googlebot usnadněnou práci s rozpoznáním obsahu stránky. Proto může snadněji přiřadit ostatní SEO faktory stránky svého algoritmu k indexované stránce a zařadit ji do výsledků vyhledávání,“ komentuje výhody Martin Vinš, manažer konzultantů společnosti Effectix.com s tím, že tento technický faktor má tedy vliv na dohledatelnost stránky ve fulltextu a tím pádem na SEO. Google to nyní oficiálně potvrzuje.

Platí: Co je dobré pro návštěvníka, to je dobré i pro Google

Správný výběr technického řešení je pouze jedním z mnoha kroků jak mít optimalizovaný mobilní web. Pokud je pro Google zásadní, aby dokázal správně interpretovat obsah stránky, je pochopitelné, že samotný obsah stránky je pro SEO zásadně důležitý. „Potvrzuje tím, že vše směřuje k základnímu pravidlu – co je dobré pro návštěvníka. To znamená, že najde na webu, co hledal, nebo dostane zajímavé, aktuální informace, to je dobré pro Google,“ říká Martin Vinš.

 

Před pár dny na konferenci Search Marketing Expo (SMX Advanced) v Seattlu, během panelu věnujícímu se SEO, oznámil Pierre Far, Analytik Google Webmaster Trends, nové a poměrně jasné pokyny a doporučení pro optimalizaci webu na mobilních zařízeních. Ve zkratce, Google doporučuje použít metodu tzv. responzivního web designu. Na vysvětlenou se jedná o způsob stylování HTML dokumentu, které zaručí, že zobrazení stránky bude optimalizováno pro nejrůznější zařízení (mobily, notebooky, netbooky, tablety, aj.). Především díky vlastnosti Media Queries, jež je zahrnuta ve specifikaci CSS3, lze rozpoznat vlastnosti zařízení, na němž je stránka prohlížena a přizpůsobit tak samotnou stránku a její obsah.

Obr.: Jedno z možných řešení, jak rozdělit a zobrazovat obsah při použití responzivního web designu pro různé druhy zařízení. Zdroj: wikipedia.org

Proč je to zásadní zlom pro budování mobilních webů?

Google v minulých letech vydával poměrně protichůdné rady, jak optimalizovat mobilní web. Nyní si konečně vzal čas na rozmyšlenou a nasbíral zpětnou vazbu od webmasterů mobilních stránek. „Přichází se svými oficiálními doporučeními, jak budovat mobilní webové stránky, které jsou použitelné pro uživatele a zároveň je bude mít rád i vyhledávací algoritmus a to je, myslím, velmi poučné a užitečné,“ míní Vinš.

Tři metody designu mobilního webu dle Googlu

Podle Google existují tři základní konfigurace, kdy bude web Googlebotem (neboli „prohledávačem“ či“pavoukem“) rozpoznán jako mobilní. Ze všech metod však upřednostňuje responzivní webdesign.

Mezi konfigurace patří:

1.            Stránky používající zmíněný responzivní webdesign. Tedy stránky, jenž jsou optimalizovány pro všechna zařízení (notebooky, tablety atd.) díky použití stylování CSS3. Každá stránka má jednu unikátní URL adresu a stejný HTML kód. Jen na základě použití stylování CSS3 (a zde vlastnosti Media Queries) pak web rozpozná, o jaké zařízení se jedná a tomu přizpůsobí zobrazení stránky a jejího obsahu. Toto je Googlem doporučená metoda a i v Effectixu ji používáme při tvorbě mobilních webů. Pro více informací navštivte prosím http://www.effectix.com.

2.            Dynamické stránky. Stránka má unikátní URL, ale zobrazuje odlišný HTML a CSS kód v závislosti na tom, zda uživatel používá stolní nebo mobilní zařízení.

3.            Stránky, které mají svoji samostatnou verzi pro mobilní telefony.Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz