Janáčkův máj

Moravskoslezský

Moderní gymnastky bojují o medaile

Moderní gymnastky SSK Vítkovice zahájily po intenzivní zimní přípravě svou závodní sezónu. V následujícím období se závodnice zúčastní několika různých soutěží, vrcholem pak bude květnové mistrovství České republiky v jednotlivých věkových kategoriích, kam se probojují opravdu jen ty nejlepší.

„Na soutěže se holky připravují nejen na trénincích, ale i na nejrůznějších závodech, kde kromě náročných sestav už musejí zvládat i boj s vlastní trémou a nervozitou. Je tedy hodně důležité závodit co nejvíce. Naše gymnastky mají za sebou už dvě soutěže a na další se připravují,“ vysvětluje hlavní trenérka MG SSK Vítkovice Hana Kyšková Nadkanská. V rámci prvního závodu ve Veselí nad Moravou bojovalo v druhé polovině března hned sedm vítkovických závodnic, a to v konkurenci celkem 130 gymnastek z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Nejmladší zástupkyní klubu na této soutěži byla Bára Kalinská (ročník 2008), která startovala se svou sestavou vůbec poprvé. „Bára i přes počáteční trému dokázala nakonec podat velmi pěkný výkon. Po technické stránce jela čistě a chyby dělala především v provedení, což ji posunulo na 22. místo,“ pokračuje trenérka. „Nejlépe si z našich závodnic vedla Ema Švančarová, která obsadila nádherné 3. místo v sestavách bez náčiní a s obručí. Za sestavu bez náčiní měla dokonce druhou nejvyšší známku z celkového počtu 30 závodnic. Ve stejné kategorii závodila také Táňa Krištofová, která navzdory domu, že v této kategorii patří k mladším dětem, vybojovala krásné 6. místo. Z ostatních závodnic zaslouží pochvalu i Hanka Havlasová (9. místo) a Nikol Pavlovská (11. místo), které rovněž patří ve svých kategoriích k nejmladším závodnicím a dokázaly zacvičit sestavy velmi čistě pouze s drobnými chybami. Hanka Havlasová byla dokonce mezi ročníkem 2003 na prvním místě a porazila celou řadu starších závodnic.“

Druhé závody absolvovaly vítkovické gymnastky minulý víkend ve Žďáru nad Sázavou, kde se sjel rekordní počet závodnic, a to přes 200 z celkem 40 oddílů z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Ukrajiny. „V kategorii naděje mladší závodily Tereza Mojžíšková a Lucie Pechlátová. Terezka měla svou premiéru se sestavou s obručí, a přestože sestavu zvládla bez větších chyb, strach byl v jejím projevu viditelný a nakonec se v konkurenci 52 závodnic umístila na slušném 20. místě. Lucku tentokrát neposlouchalo švihadlo, což ji posunulo na 33. místo. V kategorii kadetek starších se nejvíce dařilo Haně Havlasové, která vybojovala 13. místo, Viktorie Straková obsadila 20. místo a Karolína Štefková 27. místo.

V poslední kategorii dorostenek náš klub reprezentovala Stela Špundová. Té se moc nedařilo a i přes svůj krásný výraz skončila na 11. místě. Věříme, že s každou další soutěží se naše gymnastky budou zlepšovat,“ dodává Hana Kyšková Nadkanská.

Kromě účastí na dalších závodech, bude klub Moderní gymnastiky SSK Vítkovice pořádat i své oddílové závody (19. dubna) a ujme se také pořadatelství oblastního přeboru v moderní gymnastice (1. května 2016) i jubilejního 20. ročníku soutěže O pohár města Ostravy. Všechny tři soutěže se budou konat v hale Sportovního Gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Zábřehu a jsou přístupné široké veřejnosti.

****

Klub MG SSK Vítkovice začínal v Ostravě v roce 1990 pod TJ Odra Ostrava. Po revoluci přišly změny, vedení klubu proto požádalo SSK Vítkovice, zda by klub přijalo pod svá křídla, což se v roce 1992 podařilo. Moderní gymnastky trénují v tělocvičně ZŠ Mitušova 16 a od roku 2005 díky spolupráci se Sportovním gymnáziem Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Zábřehu trénují i v hale této školy za hotelem Vista, jejíž součástí je i baletní sál. Klub má nyní zhruba 40 členů, z toho asi polovina jsou malé slečny v přípravce, 15 dívek se věnuje národním závodům a pět mezinárodním. Více na: www.mg-sskvitkovice.cz nebo na tel. č.: 773 938 385.