Janáčkův máj

Moravskoslezský


Neslušné ticho na hradě

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook
Naposledy upraveno: 07.01.2013 10:41

Vlnu nevole vyvolala Klausova novoroční amnestie. Plošně omilostnil okolo sedmi tisíc vězňů v Česku s odůvodněním, že věznicím je potřeba ulevit. Toto vysvětlení prezident nepodal veřejnosti ani svými ústy, nýbrž tlumočil ho ministr spravedlnosti. Dalo se čekat, že se lidé budou proti paušálnímu odpouštění trestů stavět, obzvláště spláchne-li se tak vina profláklých korupčníků a tunelářů. Na svobodu se dostali také zlodějíčci, chmatáci, podvodníčci, kteří už mezi futry posledních dveří věznice sahali znovu do cizí kapsy.

Tohle je status quo. A lidé se ptají – PROČ? Hledají v onom prezidentově rozhodnutí logiku. Snaží se ho pochopit, zorientovat se. A třebaže nesouhlasí, chtějí přinejmenším slyšet pohnutky, které Klause k tomuto činu vedly, aby se podle toho mohli vnitřně srovnat. A čeho se po šesti dnech od uplynutí vyhlášení amnestie dočkali? NIČEHO. Klaus jen přes média vzkázal, že až opadnou vášně a lidem vychladnou hlavy, všichni jeho rozhodnutí ocení. Připomíná mi to odpověď podrážděného rodiče malému dítěti: „Jednou to pochopíš, až budeš velký, ale teď mě s tím neotravuj.“ Taky si kladete otázku, jakou roli hraje hlava státu vůči svému lidu? Prezident by se neměl vymezovat jen vůči vlivům vnějším, ale měl by působit i dovnitř. Lidi stmelovat, komunikovat s nimi, vést je. Když ne fakticky, tak alespoň morálně. Rozhodně ne činit zásadní rozhodnutí bez vysvětlení.

Lidé se pak přirozeně uchylují ke spekulacím: Udělal to proto, aby za sebou zanechal velký čin; udělal to proto, aby zanechal vztek, protože to byl dobře promyšlený tah urychlující pád vlády; nedomyslel to; hráblo mu; korunu tomu nasazují ti, kteří říkají, že amnestie uleví státní kase, neboť některé procesy by stejně skončily jako plichta a jejich vedení je příliš drahé (na tomto argumentu je logického co?).

A já si kladu otázku: Je toto normální v komunikaci na takovéto vrcholné státní úrovni? A čím jsou pro politiky voliči, že jim nestojí za slovo. Čím dál víc se mi rýsuje rovnítko mezi dvěma jevy v politice. Slušnost a sdílnost. Sdílnost pravdy, samozřejmě.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz