Janáčkův máj

Moravskoslezský


Panika na internetu, aneb nevěřte každé kravině

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook
Naposledy upraveno: 21.10.2012 11:35

V tomto týdnu jsme mohli sledovat dost bizarní diskuzi na Facebooku ve skupině Frýdek-Místek. Pod informací, které se říká v počítačové hantýrce hoax. Hoax je falešná zpráva, kterou autor vyšle mezi internetové uživatele a pak se popadá za břicho, jak se lidi chytají na lep.

Zpráva varovala před autem, které projíždělo Hodoňovicemi a jeho posádka lákala dovnitř malé děti. Poplašené matky se dále mohly dočíst, že v okrese zmizelo v souvislosti s tím několik školáků a ti, co se jim podařilo utéct, se domů vrátili zpocení, zválení a vyděšení k smrti, jak se pokoušeli do pozdní noci utíkat před najíždějícím autem. Fuj. Jednomu se z toho dělá špatně. Zprávu sdílely a doplňovaly dalšími pikanteriemi matky, které „zaručeně“ znají známé matek unesených dětí, a tak věřily a hádaly se, že informace jsou pravdivé.

Když se na mne obrátili dva kamarádi, že se jim to nějak nezdá, a chtěli, abych jako novinář zjistila pravdu, vzala jsem telefon a zavolala policejnímu mluvčímu Vlastimilu Starzykovi. Ochotný a vždy komunikativní policista mi byl vděčný, že jsem mu o fámách řekla a ihned dal dohromady prohlášení, ve kterém lidi uklidňuje, že žádné únosy ani pronásledování se nestaly. Dokonce nikdo nikoho nelákal do auta, ani k ničemu nepřemlouval. Zdá se, že pravdivá je jen informace o autě, které projíždělo výše zmíněnou obcí. Řidič se ptal dětí na cestu. „Nejspíš to byli polští obchodníci, děti jim nerozuměly“, domnívá se Vlastimil Starzyk. Doma řekly, že je zastavilo před školou auto s podivně mluvícími lidmi a rodiče si automaticky pomysleli, že jde o ukrajinské lovce bílého masa.

Že se takhle poděsí ženské v domácnosti, které snad ještě ovlivňují hormonální změny, budiž. Ale že se nechají strhnut ředitelé škol a školek v okolních obcích a varování zní i v obecním rozhlase, je na pováženou. Hraničí to s šířením poplašné zprávy.

Je dobře, že policie včas tyhle fámy rozehnala. A bylo by na místě, aby si informace ověřil každý, než je pošle do světa. Protože jinak je to nejen trapné, ale hlavně nebezpečné. Může se vám pak klidně stát, že pojedete cizí obcí, zeptáte se školáka na cestu a zlynčuje vás půlka dědiny.


Komentáře


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz