Janáčkův máj

Moravskoslezský


Inter IKEA Centre investuje do růstu ostravského obchodního centra

 

Právě v těchto dnech končí jedna z největších investic Inter IKEA Centre Česká republika, s.r.o., v ostravském obchodním centru Avion v hodnotě více než jedné miliardy korun. Za rok a půl zde doslova od základů zmodernizovali nejstarší středovou část centra. Během uplynulých dvanácti let dosáhly investice Inter IKEA Centre do Avion Shopping Parku Ostrava 4,4 miliardy korun! Pronajímatelná plocha se k dnešnímu dni více než zdvojnásobila z původních 54 tisíc metrů čtverečních na téměř 110 tisíc metrů čtverečních. Avion se tak nyní stává vůbec největším centrem na Moravě. Stejně razantně vzrostl od prosince roku 2001, kdy bylo centrum slavnostně otevřeno, i počet kamenných prodejen, k původním 72 přibylo dalších 100. A zdvojnásobila se i návštěvnost: ze 4,7 mil. osob za rok 2002 vzrostla na 9,2 mil. osob za rok 2012.

            Avion se postupně stal také významným zaměstnavatelem severomoravské metropole. Aktuálně, po otevření nové středové části, poskytne zázemí více než 1600 pracovníkům jednotlivých obchodních jednotek a dalších téměř 350 lidí je navázáno na tento subjekt pravidelnou externí spoluprací v oblasti služeb. V uplynulém roce a půl v ostravském Avionu navíc denně pracovalo zhruba 250 zaměstnanců stavebních firem z regionu a okolí, které se na této složité rekonstrukci za plného provozu centra podílely. Největší změna v dosavadní historii ostravského Avionu byla zahájena na jaře uplynulého roku. ,,V průběhu uplynulých let jsme několikrát investovali do růstu centra, je tedy logické, že nejstarší část ve srovnání s novými částmi Avionu již nesplňovala naše nejnovější požadavky nejen v oblasti designu, ale i celkového komfortu. Rozhodli jsme se proto skloubit naše požadavky společně s opravami, které byly v této části nezbytné, a středovou část jsme zmodernizovali doslova od základů,“ vysvětluje Kateřina Ježková, ředitelka Avion Shopping Parku v Ostravě. ,,Nyní jsou v nové středové části, jež vzrostla o další poschodí, seskupeny obchodní jednotky zaměřené na módu a módní doplňky. Tento prostor se stává komfortním centrem módy s nejširší nabídkou obchodů, kde nechybí ani nové žádané značky, které dosud v regionu chyběly. Jednou z nich je i dlouho očekávaná značka Zara, která je hlavním kotevním nájemcem nového Avionu a její prodejna se rozkládá na ploše zhruba dvou tisíc metrů čtverečních,“ pokračuje Kateřina Ježková a dodává, že celkem přibude 26 nových atraktivních obchodů a značek. Mezi nimi například Desigual, Starbucks, Gas,  Manufaktura a další.

 

Projekční práce na projektu, které zajišťovala společnost Inter IKEA Centre Česká republika,s.r.o., byly zahájeny v červnu 2011. Demolici v hodnotě zhruba 100 milionů korun realizovala od března 2012 firma Demonstav, v červenci 2012 stavbu převzala společnosti GEMO Olomouc. Tento výjimečný projekt přinese ostravskému Avion Shopping Parku hned několik razantních zlepšení, ať už z hlediska celkového komfortu pro nakupující, designu nebo úspory energií. „U fasády jsme využili barevnou kombinaci přírodních materiálů a odstín antracitu se stříbrnou, čímž jsme barevně sjednotili budovu centra, na níž dosud bylo patrné, že jednotlivé části vznikaly v různých obdobích,“ popisuje tvář nového Avionu  Andrea Aujeská, projektová manažerka Inter IKEA Centre ČR, a pokračuje: ,,Hlavní změnou uvnitř centra je zrušení původních dvou ulic ve středové části a nahrazení jednouliční galerií, která přímo navazuje na severní část i na stávající galerii. Nakupující se díky tomu budou v centru mnohem lépe orientovat. Hotové je i podzemní parkoviště se 70 rozšířenými místy pro rodiny s dětmi, které jsme propojili se stávajícím. Přibyl i nový vjezd z centrálního parkoviště.“

            Celá středová část je postavena z prvotřídních kvalitních materiálů, které byly použity už i u projektu Sever. Také veškeré komponenty byly vybírány s ohledem na minimalizaci spotřeby všech energií, což v podstatě jde ruku v ruce s menší zátěží životního prostředí. ,,Jedním z těchto řešení je i využití LED osvětlení v maximální možné míře, a to jak ve vnitřních, tak i venkovních prostorách. Vzduchotechnická jednotka dokáže zpětně využívat odváděný vzduch a výrazně tak šetří spotřebu tepla. Je také všeobecně známo, že ostravský Avion již od svého otevření v roce 2001 vyrábí chlad z tepla, čímž se toto obchodní centrum stalo významným hráčem na poli úspor energií a snižování zátěže na životní prostředí. Navíc zdroj tepla v nové části je nyní nově vzájemně propojen se dvě zdroji v areálu. Tím bude možné dosáhnout nejen optimálnější využití těchto zdrojů, ale v případě poruchy nebo nenadálé události bude vždy po ruce záložní zdroj tepla. Samozřejmostí jsou i vodní čerpadla s nízkou spotřebou, recyklovatelné materiály a další. Nechybí tu ani zpomalovače eskalátorů nebo programy na kontrolu teploty v interiérech,“ uzavírá Andrea Aujeská.

 

***********

Zajímavosti ze stavby:

Během modernizace středové části bylo z plochy o rozloze 7400 metrů čtverečních odvezeno zhruba 17 tisíc metrů kubických podloží a v jedné polovině vznikla jáma o hloubce zhruba 4,5 metru pod úrovní současné podlahy centra. V průběhu výstavby bylo použito přes 1000 tun skeletu, z toho 400 tun na betonovou podlahu, dále 7000 metrů kubických betonu, 110 km elektrických kabelů, 76 tis. metrů čtverečních sádrokartonových desek, 8500 metrů potrubí, téměř 7000 metrů čtverečních dlažby a 1600 led svítidel.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz