Janáčkův máj

Moravskoslezský


Farář Jan Gacík říká: usmívejte se na sebe

ŠUMBARSKÝ FARÁŘ. Jan Gacík je doma ve středisku Dona Boska na Letní ulici. Sem za ním chodí lidé z celého města. Foto: Kateřina Piechowicz

Vánoční svátky jsou časem k rozjímání. Časem, kdy se zklidníme, alespoň na chvíli se zastavíme, abychom se pak v lednu znovu rozběhli.  Kdy jindy, než právě teď máme možnost seřazovat a třídit hodnoty a přemýšlet o svých skutcích. Vánoce jsou časem, který je spojen vírou, křesťanstvím. Připravili jsme pro vás rozhovor s farářem Janem Gacíkem, který na Šumbarku slouží od letošního září. Povídali jsme si o smyslu Vánoc, o tom, jak je prožívají na šumbarské faře a také, jak je důležité pro život každého z nás pomáhat ostatním.

Pane faráři, vzpomenete si, jak jste trávil Vánoce, když jste byl malý chlapec?

Pocházím z Dobré u Frýdku-Místku. Žil jsem s rodiči a čtyřmi sourozenci v malém domku. Oslava vánočních svátků začínala Adventem. Vy to možná už nebudete znát, tato tradice se mezi dětmi udržuje už jen na vesnicích. Chodívali jsme pravidelně každé ráno vždy od půl sedmé s lampičkou do kostela zpívat roráty. Roráty jsou písně, které připravují na příchod Mesiáše. Když jsme dozpívali, šlo se do školy. Po sedmé hodině ráno byla budova obvykle ještě zamčená, a tak jsme poskakovali venku, abychom se zahřáli. Někdy přišla paní školnice dříve a pustila nás dovnitř. Rád na ty časy vzpomínám.

Jak jste tehdy prožívali Štědrý den, zdobení stromečku, sváteční večeři?

Stromeček jsme zdobili zpravidla večer před Štědrým dnem. V té době samozřejmě živý. Provoněl nám vždy celý dům. Na něj jsme věšeli skleněné baňky, řetězy, lamety a taky zvířátka z perliček. Na Štědrý den jsme na stromečku zapalovali prskavky. Štědrovečerní večeře byla vždy událost. Pamatuji si, jak jsme se pěkně upravili a ustrojili. Před jídlem jsme se pomodlili, dostali oplatek s medem a teprve pak se začalo večeřet. Maminka připravovala tradiční menu: Rybí polévku, kapra a salát. Někdy byly místo salátu brambory.

Farářem jste 36 let. Působil jste na mnoha místech republiky. O Vánocích si člověk mnohdy připomíná své kořeny a vrací se domů. Stýská se Vám někdy?

 Havířov je moje desáté působiště. Sloužil jsem dříve na různých místech Jižní Moravy a postupně se přibližoval zpět.  Na stýskání nebyl čas, protože Štědrý den je pro mne zároveň i dnem pracovním. Havířov nevnímám jako cizí město. Znám tu mnoho lidí ještě z doby, kdy jsem pracoval na ostravské farnosti. Až budu na Štědrý večer sloužit večerní mši, uvidím v kostele mnoho známých tváří. Ještě před tím ale navštívím svou sestru, která mne pozvala na večeři. Stará se o mého kmotra, který už ve svých dvaadevadesáti letech špatně chodí. Jsem mu za mnoho vděčen. Bude pro mne radost strávit s nimi oběma tento sváteční večer.

Na Štědrý večer jistě všem návštěvníkům v kostele popřejete do nového roku osobně. Mohl byste vzkázat něco i těm, kteří tam z nějakého důvodu nemohou být?

Všem lidem bych přál, aby nalezli pokoj v sobě. V každém kostele se zpívá Gloria in excelsis deo. V překladu to znamená Andělská sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle. Rád bych, aby v sobě lidé dobrou vůli nalezli a uměli ji šířit dál. Aby se o Vánocích uměli zklidnit a zapomněli na staré sváry tak, jak se to od nepaměti dělalo ve válkách. Na Štědrý den a na Boží hod se vždy dodržovalo příměří. Platilo to napříč vojsky. Mysleme na to a snažme se o to nejen ve sváteční dny, ale po celý rok. 

Setkáváte se pravidelně s obyvateli města. Nacházejí si k vám cestu i mladí lidé? Mnoho lidí se nehlásí ke křesťanství, avšak připouštějí, že věří ve vyšší moc. Jak to vnímáte?

Víte, zkusím na to odpovědět trochu jinak. Jsem rád, když k nám přijdou mladí a zajímá je náboženství, chtějí si poslechnout mši, zúčastnit se. Ale také vím, že je spousta lidí, kteří se hledají a nehlásí se k víře v Boha jako takového a přesto připouštějí, že v cosi dobrého věří. Koneckonců mají-li pevné zásady a dobré srdce, přeci to stačí. Spousta lidí hledá v životě smysl, něco, co přesahuje tento svět. Život je jedno velké hledání. Štěstí, lásku a radost nacházejí v různých věcech. V zážitcích, společenství, v přátelích. Jsem rád, že hledají trvalé hodnoty, ať už je nazveme, jak chceme. A pokud třeba ještě dělají něco pro druhé, znamená to, že potlačují sobectví, pomáhají ostatním a to je přeci náplň Mesiáše.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz