Janáčkův máj

Moravskoslezský


Kniha odkrývá tajemství sto let starých dopisů z války

Dopisy z války vydaly po sto letech svědectví
Bezmála sto let staré dopisy z první světové války našla v pozůstalosti a uspořádala v neobvyklé knize příborská autorka Irena Kopecká.
"Jde o dopisy, které posílal z fronty do Příbora mému otci Adolfovi Kalmusovi jeho bratr Rudolf," říká autorka knihy. Dopisy našla po otcově smrti v roce 1955. "Měla jsem tehdy patnáct let, ale především v poslední době jsem se k nim stále vracela a uvažovala, jak s nimi naložit," říká autorka Irena Kopecká.
Výsledkem je vskutku neobvyklá kniha Stoleté svědectví, která zajímavou formou přináší příběh strýce Ireny Kopecké Rudolfa Kalmuse. Kromě krátké předmluvy a závěru autorka nijak dopisy nekomentuje - prostě je jen chronologicky seřadila. Na jedné stránce je vždy faksimile dopisu či lístku z fronty a naproti pak přepis mnohdy jen velmi těžko luštěného písma.
"Rudolf to psal často v zákopech, inkoustovou tužkou, lístky byly promáčené a pokrčené," říká Irena Kopecká.
Kniha, která nechává volně plynout prostřednictvím dopisů Rudolfovy strasti a přání na frontě, přináší řadu zajímavých okamžiků a svědectví. Zprostředkovává to, co na frontě Rudolf prožíval, jak jej trápily mrazy, hlad, vši, jak toužil po míru a návratu domů.
"Vloni ten den jakož i jiné roky byl jsem vesel a těšil se v kruhu vašem, letos opravdu o všech smím pouze snít, o radosti vánoční, pouze má mysl je u vás a nevím, zdaž dočkáme se večera. Jeden stojí v zákopech a pozoruje, druhý dohotovuje svůj zákop, jiný opět pošívá si kalhoty - některý knoflíky - a někteří čistí se od vší. Tak vyhlíží Vánoce u nás, někteří sedí v koutku schoulení od zimy, druhý si pokuřuje a většina vojska sedí v zadumání, jistě myslí na domov, mnozí těší se poštou. Štědrý večer odbýval jsem v poli ve službě. Vzpomínky na vás přiměly mě takřka k pláči, na mě nevzpomněl si žádný... Ani lístečkem, nevím, jak dlouho vydržím v těchto smutných chvílích, občas mě z toho bolí hlava a jak se zdá, žádná naděje na ukončení války," píše Rudolf v dopise, který má poštovní razítko s datem 29.12. 1914.
V knize je všech celkem třicet čtyři dopisů z fronty, které Rudolf Kalmus posílal od listopadu 1914 až do července 2015. Poslední dopis z 10. srpna 1915 už však bratru Adolfovi Kalmusovi neposlal Rudolf, ale K.K. Landwehrinfanterieregiment Teschen. Nr.31., Kompkomando: Sdělujeme vám, že váš bratr Rudolf Kalmus dne 15.7. t.r. padl. "Rodina se nikdy nedozvěděla, kde Rudolf padl a zda je někde pohřben," říká Irena Kopecká.
Kniha není ve volném prodeji, lze ji objednat u vydavatele na adrese: Šmíra print, Bořivojova 48, Ostrava-Kunčičky, 718 00, případně si o ni napsat na e-mail: renata@smira-print.cz.


Komentáře


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz