Janáčkův máj

Moravskoslezský


Nenechte politiky, aby za vaše peníze stavěli akvaparky. Chtějte po nich garanci zdravého prostředí

Naposledy upraveno: 17.01.2013 11:27

V posledním svém komentáři jsem psal o tom, že Ostrava vynakládá příliš mnoho prostředků na zábavu. Panečku, to jsem si naběhnul. Řada z vás mi pak říkala: „Díky kultuře a sportu se o nás v jiných krajích a zahraničí ví. To je přece důležité. A vy byste to nepodpořil?“ A tak jsem si řekl, že musím své výroky upřesnit a rozvést. Když jsem kritizoval radní Ostravy za plýtvání financemi do nedůležitých projektů, zapomněl jsem vyjmenovat a konkretizovat, kde by byly podle mého názoru využity rozumněji.

Neustále čteme, diskutujeme a horujeme za lepší životní prostředí. Kvůli nám a především pro naše děti. Často se skloňují slova smog, ovzduší, polétavý prach. Jenže nejen emise z průmyslu, dopravy a lokálních topenišť nám znepříjemňují a znekvalitňují život. Ostrava a průmyslová část Moravskoslezského kraje patří podle výsledků měření řady toxických látek v životním prostředí k nejvíce zatíženým regionům České republiky. Mezi největší ekologické zátěže patří i takzvané laguny Ostramo, které jsou plné ropného odpadu z rafinérií a použitých průmyslových olejů. Kromě jiných nebezpečných látek obsahují jedovaté polychlorované bifenyly a těžké kovy.

Ostravské laguny vznikly ukládáním odpadu z rafinérské výroby na konci 19. století. Od roku 1965 byl do lagun ukládán rovněž odpad z použitých mazacích olejů státního podniku OSTRAMO Ostrava.

Takový poklad mají obrazně řečeno přímo pod okny obyvatelé ostravského sídliště Fifejdy, Přívozu a města Bohumína. Trápí je nejen nesnesitelný zápach, ale i zvýšená koncentrace oxidu siřičitého v ovzduší, která někdy překračuje povolený limit téměř dvojnásobně, jelikož z areálu čas od času něco unikne. Podle mého názoru je pro zdraví a spokojenost občanů Ostravy mnohem důležitější vyřešit staré ekologické zátěže, hledat nové způsoby využití brownfields a ozdravovat prostředí, než stavět akvapark či tartanovou dráhu. Jelikož pokud budeme našimi sousedy považování za kraj, kde je špatný vzduch i půda, sotva dosáhneme kýžené prestiže a uznání. Takovou reklamu přece nechceme.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz