Janáčkův máj

Moravskoslezský


Co po nás zbude?

Víceúčelová sportovní hala

 

O chystaném bourání Víceúčelové sportovní haly a stavbě nákupního centra na jejím místě už toho bylo napsáno dost. I tak si myslím, že se má k tomuto tématu smysl ještě jednou vrátit v širším kontextu. Nejde o ojedinělý plán - demolice, rovněž k nelibosti místních, čeká i havířovské nádraží - pozoruhodná ukázka tzv. bruselského stylu v architektuře.


Mimořádně opomíjeným a přitom mimořádně problematickým aspektem takovýchto projektů je jejich dopad na veřejný prostor. Zatímco třeba životem pulsující náměstí stimuluje i své okolí, obchodní centrum, z podstaty do sebe uzavřené, působí na prostor kolem sebe jako umrtvovadlo. Pokud vzniká na okraji města, lze to akceptovat, pokud však roste v místě, které má významný sociální potenciál, pak jde o urbanistický zločin. Tisíce let představuje město svébytný sociální prostor, ve kterém kvete specifický životní styl, lidé jsou v něm ve stálém kontaktu a rozvíjí se tak v něm nové typy sociálních vazeb. Většina našich institucí, způsoby, jakými komunikujeme a jak žijeme, vznikly v městském prostředí.


Frýdek-Místek patří k městům, jejichž veřejný prostor razantními urbanistickými zásahy v letech 1948-89 mimořádně utrpěl. Z obou náměstí se staly izolované enklávy, prostor města je rozdělen. Po revoluci zde chybí (snad i naštěstí) celistvá urbanistická vize - charakter města se proměňuje živelnými, víceméně nahodilými intervencemi.


Chystané obchodní centrum bude dalším, nezvratným krokem. Nemám nic proti hale Polárka, nejedná se jistě o špatný návrh. V kontextu je však Polárka nejméně podstatným prvkem skládačky. Vypadá to, že přijdeme o jeden z mála (jediný?) příklad kvalitní architektury druhé poloviny 20. století v našem městě a místo něj získáme smysluprostou krabici. Zvýší se už tak neúnosná dopravní zátěž, dojde k dalšímu vylidňování obou městských jader a k likvidaci maloobchodu. Na desítky let zničíme okolí řeky Ostravice a zabráníme jeho jakémukoli jinému využití. Vyháníme z města život, děláme ho mrtvým zónou plechu a betonu. Kdy si uvědomíme, jak podstatné je pro nás, v jakém prostředí žijeme? Místo abychom škody napravovali, pácháme další. Snad je to v něčím zájmu, v zájmu většiny lidí však rozhodně ne.


Kromě parků, kterou jsou dobrou vizitkou města a několika dobře zvládnutých rekonstrukcí, se marně snažím přijít na cokoli, co v tomto městě za posledních dvacet vzniklo a svým významem přežije déle než jednu generaci. Nákupní krabice v centru města i po jeho obvodu? Aquapark? McDonald's?


V období první republiky se v nijak zvlášť významném dvojměstí v Podbeskydí sešla překvapivě pestrá umělecká společnost. Tvořili zde třeba nejvýznamnější sochaři své doby - Masarykovu bystu vytvořil Josef Mařatka, autorem sousoší Pohřeb v Karpatech a Smetanovy busty je Jan Štursa, o Tyršův pomník ve Smetanových sadech se postaral Ladislav Šaloun, autor Husova pomníku na Staroměstském náměstí. Budovu bývalé Moravia banky projektoval autor komplexu budov pod emauzským klášterem v Praze Bohumil Hübschmann. Představa, že by dnes ve Frýdku-Místku vznikla realizace soudobých špičkových sochařů, nebo architektů je iluzorní. Výrazné prvky mizí, nahrazovány uniformovanou beztvarostí. Zřejmě prostě nejsou peníze. Aspoň že si můžete autobusem zajet nakoupit zadarmo. A cestou můžete přemýšlet, co po nás zbude.


Komentáře

 • Kateřina Piechowicz : Takhle krásně napsaný názor na halu a město vůbec jsem ještě nečetla. Důrazný, přesvědčivý a bez kapky agrese. Uvidíme, zda se někdo pustí do odvážné polemiky!

 • Petr Kahánek : Ano, svým způsobem všechno pravda. A dál...? Už tak cca 2-3 roky nazpět probíhala v jakési FB skupině diskuze přesně v tomto duchu - hala dobrá, nákupní centrum špatné, "něco by se s tím mělo udělat". Co přesně by se s tím mělo udělat? Sem tam někdo napíše do novin/na internetový portál nesouhlas se zbouráním haly, přičemž argumenty lze většinou bez ironie označit za ušlechtilé. Problém je, že to už tak nějak "všechno dávno víme".

  Vznikla dejme tomu Vize FM, která mj. poslala otevřený dopis všem zastupitelům,
  http://vizefm.cz/index.php?cool=OtevrenyDopis/
  ve kterém "navrhuje alternativní postup". Nějak se v něm nemůžu dočíst, co se tedy bude dít, když hala zůstane stát a bude rekonstruována. Co se tam bude konat za akce, jak bude využita šestitisícová kapacita? Jakým způsobem ožije oblast kolem haly? Jako (bezpochyby stylový) pomník Mr. Chmiela mi to přijde přece jen kapku opulentní.

  V Respektu č.41 vyšel článek "Cokoli. Jen ne obchoďák" o boji obyvatelů Plzně proti plánovanému obchodnímu centru. Sehnali skoro 20.000 podpisů pro vyhlášení plebiscitu; kolik je podpisů na petici za zachování VSH? Nevím to, ptám se.

  Mmch, poslední vizualizace obchodního centra, o které vím, vypadá o něco lépe než hrůzostrašný první návrh
  http://www.msstavby.cz/obchodni-centrum-frydek-mistek-05-01-2012/
  (Nemyslím si, že FM potřebuje další obchoďák a vcelku nepochybuju o tom, že jestli to trochu půjde, zastupitelstvo něco příšerně zmastí)

 • Kateřina Piechowicz : Peťo, díky za názor. Ony se vlastně postřehy Jakuba a tvoje vůbec nevylučují. Celá záležitost má několik aspektů.
  1) Hala, která tu stojí, má nějakou architektonickou hodnotu. To připustíme všichni. Ale co může město udělat, aby ji znovu dostalo do hry jako centrum sportu? Uživí ji? Vymyslel někdo fakt dobrou marketingovou studii, která by přitáhla lidi a peníze? Asi ne. ŠKODA!
  2) Když nepostavíme obchoďák, zalidní se náměstí? Existuje nějaká pracovní skupina, která by udělala průzkum služeb na náměstí a vymyslela strategii, jak mu pomoci? Hovořme o náměstí Svobody. Asi ne. ŠKODA!
  3) Proč není Kenvelo, HMko, CAčko a podobné značkové obchody na náměstí už dnes? Proč si musím jet koupit svetr do Ostravy?(příklad, nechytejte mě za slovo) Na náměstí tyhle značky nikdo nechce, ale nepřeje si ani, aby se jejich prodejny otevřely jinde. Tak tomu nerozumím.

  Chtěla bych znát odpovědi na tyto otázky...


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz