Janáčkův máj

Moravskoslezský


Vítěze 57. ročníku celostátního kola Fyzikální olympiády čeká mezinárodní klání ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku

 

Ve dnech 2. až 5. února se v Bílovci a Ostravě uskuteční celostátní kolo 57. ročníku Fyzikální olympiády kategorie A, v němž bude soutěžit 49 středoškolských studentů z celé republiky. Letošní ročník organizuje společně s Jednotou českých matematiků a fyziků Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci.

„Pořádání celostátního kola bereme jako příležitost představit mladým lidem z celé republiky nejen naše gymnázium, které letos slaví 70. výročí svého založení, ale také  Moravskoslezský kraj jako místo tradičně zaměřené na technické vzdělávání, jehož součástí je samozřejmě i fyzika. Proto mě těší, že se vedle prezidenta republiky a dalších osobností ujal záštity nad akcí také hejtman Moravskoslezského kraje a že jsme ke spolupráci získali ty nejlepší možné partnery. Řešením teoretických úloh se budou studenti zabývat ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích a experimentálním úlohám se budou věnovat na půdě Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Tady je čeká i návštěva vědecko-výzkumných laboratoří Národního superpočítačového centra IT4Innovations a odborné přednášky," říká Vít Schindler, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, a dodává, že vítězové celostátního kola budou reprezentovat republiku na 47. ročníku Mezinárodní fyzikální olympiády, které se bude v červenci konat ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku.

 

Vítězství v celostátním kole olympiády je výrazným plusovým bodem v životopisech zájemců o studium na prestižních vysokých školách orientujících se na technické vzdělávání, výzkum a vývoj. To potvrzuje Ivo Vondrák, rektor VŠB - TU Ostrava, který je jednou z osobností, jež záštitu na touto akcí převzaly: „Pro naši vysokou školu se stala orientace na výzkum a vývoj klíčovým tématem jejího budoucího rozvoje. A ten stojí právě na talentovaných mladých lidech, které se snažíme zapojit do výzkumné činnosti. To je také hlavní důvod, proč podporujeme především olympiády v oblasti fyziky a matematiky, které jsou z pohledu naší profilace klíčovými obory. Pevně věřím, že řadu účastníků soutěže přesvědčíme, aby k nám přišli studovat atraktivní obory, například výpočetní vědu nebo nanotechnologii." Podobného názoru je i Pavel Tuleja, rektor Slezské univerzity v Opavě: „Díky podobným aktivitám jsme schopni mezi středoškolskými studenty objevit mnoho talentovaných mladých lidí, kteří mohou své zájmy rozvinout v rámci vysokoškolského studia, a to třeba i na Slezské univerzitě, kde v Ústavu fyziky působí řada špičkových odborníků."

 

Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci se v novodobé historii olympiády ujalo jejího pořádání už potřetí. „Navazujeme na zkušenosti z let 2007 a 1994," říká předsedkyně krajského výboru olympiády Radmila Horáková, která na gymnáziu vyučuje matematiku a fyziku a zároveň je společně s kolegou Tomášem Táborským členkou ústřední komise Fyzikální olympiády. A dodává, že Moravskoslezský kraj na olympiádě reprezentuje trojice studentů z Wichterlova gymnázia v Ostravě, Gymnázia Komenského v Havířově a Gymnázia Komenského v Třinci.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz