Janáčkův máj

Moravskoslezský


Živnostníci ze Šumbarku, přijďte mezi nás!

Kdyby se na Šumbarku zaplnily všechny prázdné byty, znamenalo by to dobrou zprávu jak pro jejich pronajímatele, tak pro drobné podnikatele, kteří by získali nové zákazníky, a tím si zvýšili tržby. Jak toho dosáhnout? To bylo hlavní téma schůzky podnikatelů, která se uskutečnila v úterý 16. října.

Setkání se zúčastnila Veronika Turská, která provozuje na náměstí prodejnu Lahůdky, Jan Ohánka, majitel počítačové firmy, majitel potravin a drogerie Rostislav Gattnar, dále manžel kadeřnice Dagmar Firlové, jenž ji zastupoval, členové Šumbaráku, makléřka společnosti RPG Byty Jiřina Kočí a výkonný ředitel realitní skupiny RPG Real Estate Petr Skrla.

„Všichni, kdo tu dneska jsme, hledáme cestu, jak lépe a efektivněji podnikat. A bez zákazníků to nejde. Chceme sem přivést další lidi z centra. Šumbark už nebude místem, kam by se lidem nechtělo jezdit,“ řekl úvodem Miroslav Mynář, šéf sdružení Šumbarák. Petr Skrla dodal, že RPG investovalo skoro 50 milionů do oprav domů. „Rádi bychom, aby se to vrátilo v podobě nových nájemníků,“ upřesnil. Dodal také, že prioritou je přilákat slušné občany. „Samozřejmě, že kdybychom chtěli, můžeme u nás ubytovat kohokoliv a obsadit byty do dvou dnů. Touto cestou jít ale nechceme,“ zdůraznil. Není pochyb, že noví nájemníci by byli zároveň novými zákazníky místních podnikatelů, což by pozvedlo zdejší podnikatelské prostředí. „Musíme hledat způsoby, jak si vzájemně pomáhat,“ vysvětlil Skrla. Vzájemná komunikace mezi námi je důležitá. Například majitel Cykloservisu Jan Malošík se obrátil na pronajímatele obchodních prostor RPG Byty, zda by bylo možné do zimy opravit chodník kolem prodejny. „Chtěli jsme panu Malošíkovi vyhovět, ale v rozpočtu jsme s touto investicí nepočítali. Nakonec jsme našli elegantní řešení. Oslovili jsme firmu, která má vůči nám závazky, aby opravu zajistila a tím je vyrovnala. Neříkám, že to vždy půjde tak snadno, ale musíme hledat řešení,“ pokračuje Skrla.

V další diskuzi padaly návrhy, jak oživit centrum Šumbarku. „Myslím si, že by tady měl být bankomat. Proč by lidé vybírali peníze někde jinde, a pak jeli sem nakupovat, když mohou udělat obojí v centru,“ uvažuje Veronika Turská.

„Náměstí by prospěla celková rekonstrukce,“dodal Jan Ohánka. Miroslav Mynář, který je zároveň členem občanské komise, zareagoval, že o rekonstrukci se na magistrátu jedná, město by se do ní mělo pustit v roce 2013. „Pokud vše dobře dopadne, město nechá předláždit náměstí i přilehlou část Anglické ulice,“ říká Miroslav Mynář. V lokalitě sám podniká již 15 let.

Rostislav Gattnar kvitoval stále probíhající opravy bytů a domů a poukázal, že by bylo potřeba začít investovat i do rekonstrukcí nebytových prostor. Pan Firla, který zastupoval manželku, jež je kadeřnicí, přidal svůj pohled. „Žena nedávno rozšířila služby. Zákazníci jsou vesměs místní lidé. Ale my bychom rádi přilákali i klientelu z města. Reprezentativní prostory jsou proto důležité,“ přeje si Firla.

 „Máte pravdu, v minulosti byly prioritou jen byty, ale naprosto s vámi souhlasím, že i nebytovým prostorám je třeba věnovat pozornost,“ uvedl Petr Skrla.

Setkání končilo po hodině a půl příslibem, že každý z přítomných promyslí kroky, které by vedly ke zlepšení podnikatelských výsledků. Na příští schůzce budou všichni diskutovat dál.

Sdružení Šumbarák chce touto cestou pozvat podnikatele, kteří se minule nemohli dostavit.

„Setkání podnikatelů jsou nezávazná. Nevybíráme žádné členské příspěvky. Každý si může sám rozhodnout, jestli se stane členem sdružení nebo třeba jen sympatizantem a bude nám fandit,“ dodal Miroslav Mynář. (pie)

Další schůzka se bude konat 13. listopadu v restauraci Avanti v 18 hodin.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz