Janáčkův máj

Moravskoslezský


V nově zrekonstruované kapli Panny Marie Pomocné v Bílovci se konají říjnové pobožnosti

 V říjnu byla v Bílovci po třech měsících dokončena rekonstrukce kaple Panny Marie Pomocné v hodnotě zhruba 300 tisíc korun. Nyní se tu každou neděli odpoledne konají říjnové růžencové pobožnosti, které věřící z Bílovce spolu s májovými bohoslužbami v kapli obnovili po roce 1989.

„Říjnové pobožnosti navazují na historii, kdy po letních pracovních měsících na polích měli věřící na podzim více času na modlení a rozjímání," upřesňuje děkan Lumír Tkáč.

Místostarostka města Bílovce Hana Burianová podotýká, že letos bylo kromě jiného upraveno okolí kaple, vybudován chodník a opraveno prostranství před vchodem.  „Kaple byla také vymalována a má novou fasádu,” doplňuje místostarostka a dodává, že drobné stavební úpravy  město plánuje i v roce 2017. Důvod je jasný. Kaple Panny Marie Pomocné patří k významným historickým památkám města.

Na  poutním místě Panny Marie Pomocné se studánkou, jíž byla přisuzována léčebná moc, se občané Bílovce scházeli už v 19. století, kdy zde byla postavena původní dřevěná kaplička. Ve třicátých letech 20. století vyhořela a byla nahrazena kapličkou zděnou. Po druhé světové válce kaple chátrala a oživení se dočkala až ke konci století zejména zásluhou několika bíloveckých občanů. „Z rekonstrukce kaple máme velkou radost," usmívá se osmdesátiletý Jiří Melecký z Bílovce, který se spolu s několika dalšími dobrovolníky už více než deset let brigádnicky podílí na údržbě kapličky i jejího okolí. „Starší občané si nejvíce pochvalují nové chodníky a snadnější přístup ke kapli. Je ve svahu, takže před úpravou jsme se k ní dostávali náročně jen po schodech," říká Jiří Melecký a dodává: „Je to krásné místo, někteří lidé sem chodí nejen na pobožnosti, ale i ve všední dny, jen tak posedět, zastavit se v každodenním kvapu.”

 

Kontakt:

Mgr. Šárka Seidlerová, pověřená medializací města Bílovce

mobil: 731 181 238, e-mail: seidlerovas@seznam.cz

Foto: Jiří Velký

 

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz