Janáčkův máj

Moravskoslezský


Múzická škola otevírá v novém roce taneční obor

– Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava

Ostravská Múzická škola rozšiřuje v tomto roce nabídku svých oborů o tanečně pohybovou výchovu. Je určena dětem od pěti let do patnácti let a povede ji  Svatopluk Vavruša.
Zkušený tanečník a pedagog dlouhodobě spolupracoval s Národním divadlem moravskoslezským, klasický balet  vystudoval na ostravské Janáčkově konzervatoři. "Pro mne je klasický balet odrazovým můstkem pro tanec jako takový," říká. Škála toho, co dnes svým žákům nabízí je skutečně široká.
Dětem v předškolním  věku od pěti do osmi let otevírá baletní přípravku. "Děti zde získají všeobecnou pohybovou průpravu a drobné základy baletu," popisuje Svatopluk Vavruša. "Školákům od osmi  do jedenácti let nabízíme  klasickou přípravu u tyče, naučí se skoky a piruety. A pokud by někdo měl zájem a chtěl by zkusit tanec opravdu vážně na konzervatoři, jsme schopni nabídnout intenzivní přípravný kurz, zaměřený na techniku a klasickou techniku s prvky moderního baletu." Starší žáci od jedenácti do patnácti let pak mohou pokračovat dál - seznámí se se základy klasiky, s moderním baletem a choreografií. Seznámí se ale také s herectvím a s tím, jak lze tancem vyjádřit emoci. "Kdykoli jsem učil, dbal jsem na to, že není důležité, co dítě dokáže technicky, ale aby projevilo svoji duši," dodává Svatopluk Vavruša. 
Šanci mají ale i starší zájemci. Svatopluk Vavruša uvažuje i o kursu pro mládež nad 15 let. "Může jít o tanečníky, kteří již mají klasické základy, anebo někoho, kdo chtěl tančit, ale nedostal se k tomu. Tady bychom se soustředili na klasickou techniku, na kondici a choreografii. Stává se, že se studenti konzervatoře nedostanou do divadla. Byl bych rád, kdyby našli cestu k nám, chtěl bych jim nabídnout, aby si zatančili u nás."

Múzická škola patří k institucím, které nabízejí umělecký rozvoj také handicapovaným. Taneční obor vychází vstříc i jim. "Tanec je poněkud složitější," vysvětluje Svatopluk Vavruša, "naprosto nezbytný je individuální přístup. Handicapovaní tanečníci mohou mít fyzické omezení, ale také psychický problém otevřít se před ostatními. V tomto případě se soustředíme na držení těla, zad a páteře. Nepůjde tedy o zlepšování techniky, ale o uvolňování a vyjadřování emocí."
Tanec ale není jen balet a jen klasický balet. Tančit se dá i polka či valčík. Svatopluk Vavruša chce nabídnout handicapovaným taneční hodiny, které by přinesly nejen základy společenských tanců, ale také společenské výchovy. "Už jsem podobné hodiny vedl se svou přítelkyní a dodnes na to moc rád vzpomínám.  Dělali jsme to ve spolupráci s občanským sdružením Naděje pro všechny. Postup byl trochu pomalejší, ale nakonec nás naši žáci překvapili, protože pokrok, kterého dosáhli, byl nakonec větší, než jsme očekávali. Když jsme se potkali zhruba po roce, ptali se nás, jestli nebudeme pokračovat. Z našich životů se postupě vytrácí noblesa a je to škoda, myslím, že i touto cestou bychom ji mohli našim dětem zase představit," uzavírá Svatopluk Vavruša. (dn)

Svatopluk Vavruša vystudoval ostravskou Janáčkovu konzervatoř. Už během studií spolupracoval s baletním souborem nynějsího Národního divadla moravskoslezského, kam po maturitě vstoupil do stálého angažmá. Po ukončení aktivní baletní kariéry se věnuje pedagogické činnosti.

Múzická škola vznikla jako jedinečný projekt Miloslavy Soukupové v roce 1991 (současné ředitelky Lidové konzervatoře a Múzické školy  Ostrava). Od počátku poskytuje obyvatelům města se zdravotním postižením stejnou možnost rozvíjet umělecké a tvůrčí schopnosti jako dětem a mladým lidem bez handicapu. Dnes má škola 380 žáků, o které se stará více než 30 pedagogů, terapeutů a dalších externích spolupracovníků.  Úspěšně reprezentuje Ostravu doma i v zahraničí.

 

 


 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz