Janáčkův máj

Moravskoslezský


Pedagogové z Ostravska si prohlédli uhelnou Elektrárnu Dětmarovice

na velíně

Dvacet pedagogů ze základních a středních škol z Ostravska včera místo do školy zamířilo do Elektrárny Dětmarovice. Během celodenního vzdělávacího semináře se zde seznamovali s moderními a interaktivními metodami výuky přírodovědných předmětů. Odpoledne se pak mohli přímo v  elektrárně přesvědčit, jak se uhlí mění v elektrickou energii. Společnost ČEZ nabízí obdobné semináře školám v rámci svého vzdělávacího programu Svět energie zdarma. Podobné akce spojené s prohlídkou elektráren Skupiny ČEZ probíhají po celé republice, v Dětmarovicích se pro velký zájem pedagogů konala letos již podruhé.

 

Dvacet pedagogů se včera sešlo na vzdělávacím semináři zaměřeném na moderní metody prezentace fyziky a přírodovědných předmětů. Interaktivní metody výuky přilákaly účastníky ze základních a středních škol nejen z Ostravy, ale také z Karviné, Českého Těšína, Orlové či Klimkovic. Dopolední část školení umožnila pedagogům poznat nejrůznější metodické postupy a praktiky. V malých pracovních skupinkách se učitelé na chvíli vžili do role svých žáků a vyzkoušeli si nové metody sami na sobě. Všechny výukové metody představené na semináři odpovídají požadavkům nové školské reformy Ministerstva školství a tělovýchovy ČR.

 

Po obědě se pedagogové přesunuli přímo do areálu dětmarovické elektrárny, kde odhalili „tajemství výroby“ elektrické energie v praxi – prohlédli si monumentální elektrárenská zařízení, jako jsou například elektrárenské turbíny, kotle nebo dopravníky uhlí, a navštívili i další technické provozy. „Získané metody práce s žáky ihned využiji během výuky v hodinách fyziky a poznatky z exkurze předám svým žákům ve chvíli, kdy budeme v deváté třídě probírat výrobu elektřiny,“ říká Petr Ogrocki ze Základní školy Jarošova Havířov-Šumbark, kde vyučuje fyziku a matematiku, a dodává: „Rozhodně také využiji možnost stát se členem Klubu Svět energie a rád s ním absolvuji zajímavé exkurze po provozech spojených s energetikou.“

 

„Pro velký zájem pedagogů pořádáme letos seminář spojený s prohlídkou dětmarovické elektrárny již podruhé,“ říká Marie Dufková, koordinátorka vzdělávacího programu ČEZ, a dodává: „Seminář se tentokrát koná v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd České republiky, který je u nás největším vědeckým festivalem, a jehož je Skupina ČEZ tradičně generálním partnerem. Festival je určen široké veřejnosti, především však studentům středních škol, kterým nabízí možnost nahlédnout do vědeckých pracovišť a laboratoří a dozvědět se více o světě vědy.“ Včera, ve čtvrtek 7. listopadu od 9.00 do 15.00, nabídla společnost ČEZ, a. s., v rámci Týdne vědy a techniky občanům Ostravska možnost projížděk elektromobilem. Na prostranství před Ústavem geoniky AV ČR, kde tyto jízdy probíhaly, akce přilákala desítky zájemců o elektromobilitu.

 

Seminářů Svět energie se ročně uskuteční deset a absolvuje je okolo 230 pedagogů. Semináře spojené s exkurzí proběhly letos např. také v uhelné Elektrárně Tušimice II, ve vodní elektrárně Orlík a ve větrné elektrárně Věžnice na Vysočině.

 

Vzdělávací program založila energetická společnost ČEZ před 21 lety s cílem zvýšit zájem mládeže o studium technických oborů a v budoucnu případně o zaměstnání v této oblasti. Učitelům nabízí účinnou pomoc při zapojování fyzikálních témat do školních vzdělávacích programů. V roce 2006 získaly semináře vzdělávacího programu společnosti ČEZ akreditaci Ministerstva školství a tělovýchovy ČR. Veškeré vzdělávací aktivity jsou poskytovány bezplatně nebo za symbolické ceny. ČEZ je jedinou českou průmyslovou společností, která poskytuje tak dlouhodobý program na podporu vzdělávání. Mezinárodní mise IAEA OSART, první svého druhu prověřující komplexně provozovatele jaderných elektráren, označila na podzim 2013 vzdělávací program Svět energie a jeho aktivity (Klub Svět energie, besedy se studenty, interaktivní Encyklopedii jádra a další aktivity včetně stáží na jaderných elektrárnách) jako příklad dobré praxe a dala ho za vzor ostatním provozovatelům jaderných elektráren.

 

Kontakt ČEZ:

Marie Dufková, koordinátorka vzdělávacího programu ČEZ

Tel.: 211 042 681, e-mail: marie.dufkova@cez.cz

www.cez.cz/vzdelavaciprogram

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz