Janáčkův máj

Moravskoslezský


Snížení počtu studentů není katastrofa. Je to nová výzva!

Ministerstvo školství snižuje počty studentů na univerzitách. V Moravskoslezském kraji se to týká Ostravské univerzity, VŠB-TUO a Slezské univerzity v Opavě. Letos tam nastoupí o dva tisíce studentů méně.

Co je příčinou nepopulárního opatření vlády? Příliš nákladná realita, kterou se bojíme zásadně řešit. Snižování počtu studentů je tak nejméně bolestivým zásahem do systému. Zvláště, vezmeme-li v úvahu, že žádný obor nebude zrušen. I když se může zdát, že snížení je razantní, počet vysokoškolských studentů je oproti minulým letům stále vysoký. Například VŠB-TUO i po tomto omezení přijímá tolik studentů prvního ročníku, kolik měla v 70. letech studentů celkem.

Na rozdíl od ostatních zemí přitom v počtu vysokoškolsky vzdělaných obyvatel pokulháváme. Jak to dohnat? Soukromými vysokými školami. Zbavme se zažité stereotypní myšlenky, že pouze státní školství může být samospásné. To už dávno není pravda. Dokladuje to situace v oblasti středoškolského vzdělávání. Řada soukromých gymnázií dokázala, že umí své studenty připravit na maturitu lépe než státní škola. Proč by tedy nemohly vznikat i respektované a uznávané univerzity soukromé? Kolika našich vysokoškoláků se stalo laureáty Nobelovy ceny? Nemohla by někoho takového vychovat právě soukromá škola?

Po totalitě se začaly upřednostňovat do té doby opomíjené humanitní obory, až jsme došli do extrému – podceňování matematických, přírodovědných a technických oborů. Zejména ony přitom mohou zvyšovat konkurenceschopnost české ekonomiky. Dnes omezené a dehonestované studium matematiky je základem pro rozvoj kreativního myšlení. Nerozumím proto přístupu některých intelektuálů – naposledy Medy Mládkové, která označila premiéra za technokrata - a vyslovením názorů, že technokraté nemají vést tuto zemi! Kdo by to tedy měl být? Umělci?

  Otevřeme naše myšlení a uvažujme o každém problému jako celku. Jedině nadhled nám pomůže nalézt správná řešení. Budoucnost našeho vzdělávacího systému tudíž vidím v technických oborech a soukromém školství.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz