Janáčkův máj

Moravskoslezský


BESKYDSKÉ VÝTVARNÉ LÉTO – ČELADNÁ 2012

Naposledy upraveno: 30.08.2012 01:01
po vernisáži

Letní prázdniny pomalu končí – a skončilo taky Mezinárodní symposium Beskydské výtvarné léto.

 

Od 12.8. do soboty 25.8. pracovalo na 20 výtvarných umělců  z ČR, Slovenska, Polska a Maďarska  v Čeladné a v blízkém Frýdlantu n.O. na svých výtvarných dílech. Pracovalo se v různých výtvarných technikách - dominovala sochařská tvorba,   ale byla doplněna malbou a uměleckým smaltem. 

Na zdaleka viditelném prostranství Farských lúk na příjezdu do Čeladné  vytvářelo 12 sochařů z mramoru a z dubového dřeva svoje skulptury. V okolí pak malovali 4 malíři a navíc ve smaltovně ve Frýdlantě n.O. vytvářeli umělecké smalty další 4 výtvarníci.

I sochaři si zkusili práci se smaltem a vzniklo několik desítek zajímavých prací, lišících se stylem, přístupem, barevností, námětem…

 

Celé sympozium bylo velmi barevné – různorodé několika technikami, mnoha osobními přístupy k tvorbě, mnoha náměty a způsoby práce. několika jazyky, jimiž se umělci dorozumívali mezi sebou i s přihlížejícími návštěvníky.

 

To bylo taky hlavním cílem sympozia – seznámit se s prací autorů z blízkých zemí, a také proto bylo sympozium podpořeno Evropskou unií, Visegrádským fondem  i Moravskoslezským krajem.

 

V sobotu 25.8. se konala slavnostní vernisáž vytvořených prací a Farské lúky ožily mnoha barvami  nejen obrazů, smaltů a soch, ale také letních triček mnoha (uměnímilovných )  návštěvníků…  

Několik dnů či týdnů budou sochy ještě ke shlédnutí na místě svého vzniku, ale poté budou  po postupně umísťovány  v obci Čeladná do veřejných prostorů, takže ještě po mnoho let budou připomínat  tuto tvůrčí atmosféru a zdobit veřejná prostranství. 

 

(K sympoziu bude vydán také barevný katalog, v němž budou informace o všech účastnících. Bude k dispozici na radnici v Čeladné, v informačních centrech a také u ostravské Výtvarné skupiny In Signum, která celou tuto akci pořádala.)

                        Mgr. Antonín Gavlas

 

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz