Janáčkův máj

Moravskoslezský


Podzimní turné Janáčkovy filharmonie napříč třemi kontinenty

Janáčkova filharmonie v Pekingu

Janáčkova filharmonie Ostrava se před pár dny vrátila z první části velkolepého podzimního turné, které zahájila koncertem v Pekingu (Beijing Concert Hall) 14. října, kde nadšenému publiku zahrála Smetanovu Vltavu, Stravinského Ptáka Ohniváka a celosvětově proslulou Dvořákovu Novosvětskou. Orchestr vedl přední čínský dirigent Tao Fan, který s ostravskými filharmoniky pracoval již začátkem října na přípravě 2. abonentního koncertu této sezony. V Číně se JFO představila vůbec poprvé a hned s nebývalým úspěchem.

Beijing Concert Hall je moderní sál s vynikající akustikou, takže dramaturgicky atraktivní koncert spolu s vynikajícími výkony hudebníků i dirigenta perfektně odstartoval „Asijské turné“. Číňané mají zvláštní kulturu odcházet, když je program nezaujme, tleskat mezi větami a podobně, ale při poslechu Janáčkovy filharmonie Ostrava se odcházet nemuselo. Nevídaný úspěch evropského orchestru u čínského publika potvrdil také kulturní atašé a velvyslanec pro kulturu Martin Hošek, který koncert zhodnotil více než pozitivně. Celkový dojem z Číny je silný zejména pro ty jedince, kteří se s asijskou kulturou setkávají poprvé. Mezi top zážitky patří samozřejmě místní gastronomie, která sestává z klasických specialit jako jsou slané knedlíčky k snídani, ale také kachní stehna smažená přímo na ulicích v „kýblech“, rýže stokrát jinak atp.

První den však ostravští filharmonici strávili v sedmimilionovém městě Quin Dao, kde se odehrávala vodní část olympiády v roce 2008. Za návštěvu proto stojí olympijská vesnička. Vyrábí se tu také nejslavnější čínské pivo Xingtao, které je žluté, sladké a bez pěny. Číňané je pijí z malých asi 1,5 dcl skleniček a hrdinsky je do sebe hází „na ex“. 

Až o den později se filharmonici přesunuli do 600 km vzdáleného Pekingu (cesta rychlovlakem

242 km/h). Kdo by čekal exotickou přírodu s pandími rodinkami, ten by byl zklamán. Na místo toho cestu lemovaly továrny a rozestavěné domy zastřené mohutnou vrstvou smogu, skrz kterou bylo možno zahlédnout tu a tam i nějakého rolníka. Po příjezdu do Pekingu smog zhoustnul natolik, že již téměř nebylo vidět na krok. Míra emisí se zde údajně začala měřit až loni a hodnoty desetinásobně převyšují ostravský standard. Snad také proto museli Číňané pozvat hudebníky

z Ostravy...

Dalším asijským specifikem je místní doprava, která se dá popsat jako změť aut, kapotovaných tříkolek, motorek, rikší, oslů a lidí. Absolutní chaos je korunován troubením, křikem

a všudypřítomným smogem.

Dirigent Tao Fan se snažil orchestru zájezd všemožně zpříjemnit a nevídaným způsobem si orchestr předcházel. Jeden den hudebníkům zaplatil autobus do Zakázaného města, druhý den se vydali dokonce k Velké čínské zdi, kde za ně uhradil i vstupné. Návštěva těchto dvou turistických superstar se kromě vřelého přijetí orchestru u publika stala jedním z vrcholných zážitků.

Z Číny se JFO přesunula do sousední Koreje, kde odehrála koncerty v Gwangju, Tegu a Busanu. Turné pak vyvrcholilo koncertem v hlavním městě Soulu. Repertoár byl pro korejské publikum obohacen o Dvořákův Druhý slovanský tanec a Bruchovu Skotskou fantazii. Řízení orchestru

v Koreji převzal bývalý šéfdirigent JFO Theodore Kuchar.

Korea oproti Číně působila na všechny jako „návrat do civilizace“. Vše se najednou jevilo harmonicky, čistě a pořádně.

První z koncertů na korejské půdě se odehrál v nádherném přímořském městě Busanu. Hlavní dojmy - čerstvý  vzduch a žádný smog. Krásný sál s kapacitou 1300 lidí byl zcela vyprodán.

V první půl zazněla Vltava a Bruchova Fantazie se skvělým korejským sólistou Dong-Suk Kangem, který je místní legendou. Jeho hra působila sebejistě, ale zároveň také pokorně, vynikal zejména krásným tónem. Reakce publika byly bez výjimky nadšené. V Soulu se ostravští filharmonici dočkali také bouřlivého aplausu vestoje, který je o to cennější, že se hrálo v jednom z

nejprestižnějších sálů pro dva a půl tisíce lidí. Tento sál (Seoul Arts Center) by mohl dle ředitele

JFO Mgr. Jana Žemly sloužit jako vzor. Akustika zde byla naprosto ideální a vysoko hodnotil

i samotné zázemí sálu.

Koncert v hlavním městě navštívil i český velvyslanec Jaroslav Olša. Uskutečnilo se zde však ještě jedno zajímavé setkání. Dlouholetým členem soulské filharmonie je „Ostravák“ Michal Emanovský, který zde působí jako první hornista. Je jedním z třiceti Čechů trvale žijících v Soulu.

V Koreji zažila JFO intenzivní pracovní režim, a tak nezbylo moc prostoru na popisování

mimopracovních střípků, ale přední český orchestr se nejel do Asie bavit, ale hrát. A to se povedlo na výbornou. Domů se Janáčkova filharmonie vrátila 23. října.

 

 

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz