Janáčkův máj

Moravskoslezský


PLAMENY V TICHU

– MOST ProTibet, o.p.s.
FLAMES IN THE SILENCE

   Španělský malíř Pau Nubiola z Barcelony přinesl do Ostravy výstavu o lidské statečnosti s názvem „Plameny v tichu“. Soubor 144 akrylových maleb na tabulkách velikosti 20 x 37,5 cm vypovídá o utrpení Tibeťanů, kteří se od roku 2009 upalují. Zklamání a zoufalství z nenaplněných nadějí (i čínských slibů světové veřejnosti) ve věci zlepšení lidských práv po olympiádě v Pekingu je nutí k fatální formě protestu.

   Autor překreslil portréty mužů a žen z osobních fotografií a obklopil je plameny. Pokud nebyly portré­ty osob dostupné, vytvořil figuru pohlcenou ohněm. Pau Nubiola se zabývá malbou, je divadelním a filmovým her­cem, zakladatelem několika uměleckých skupin. Více než 10 let hrál v New Yorku. Během svého pobytu v Indii byl svědkem důstojnosti Tibeťanů, kteří pracují na udržení své kultury a civilizace v exilu navzdory mnoha překážkám.

   Vernisáže se v pátek 4.3. zúčastnil a posléze se zájemci besedoval Thupten Wangchen, představitel tibetské exilové vlády. Stalo se tak v předvečer pohřbu poslední živé pochodně – šestnáctiletého studenta Dorjee Tseringa.

   Smutným paradoxem je fakt, že se mladý Tibeťan upálil v čase, kdy pražské zastupitelstvo podepsalo smlouvu mezi Prahou a Pekingem o spolupráci. Nezbytnou (?) součástí smlouvy byla i formulace, že české hlavní město nebude podporovat nezávislost Tibetu. Za to získá primátorka Krnáčová pro pražskou zoo vzácný přírůstek - pandu velkou z ČLR. Panda může být kdykoliv za trest čínskou stranou odebrána, jak se to stalo zoo ve Washingtonu po přijetí dalajlamy v Bílém domě.

   Výstavu v ČR pořádá nezisková organizace MOST, o.p.s. (www.protibet.cz). V prostorách pasáže Knihovny města Ostravy můžete portréty vidět do 31. března.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz