Janáčkův máj

Moravskoslezský


Semerák: Nepotřebuju peníze vydělávat na radnici, já je tam nosím

– šéfredaktorka, Solokapr a Regionbook
Naposledy upraveno: 11.05.2012 17:58

Lukáš Semerák je jednou z nejvýraznějších postav Hnutí Ostravak. Radního Moravské Ostravy a Přívozu a developera v jedné osobě političtí odpůrci označují za Enfant terrible ostravské scény. Je přímý, nebere si servítky a dokáže být vůči svým politickým soupeřům nepříjemný. Jiní ho nazývají kmotrem pro jeho vztahy s Vítem Bártou a milionové částce, kterou podpořil kampaň Věcí veřejných. Jméno Lukáše Semeráka se skloňuje v poslední době především kvůli kauze zmařené výstavby obchodního komplexu vedle domu Ostravica textilia. On a ostatní radní obvodu na jaře našli způsob, jak pozastavit už dříve magistrátem odsouhlasenou výstavbu. Projektu vystavili stopku údajně proto, že investor navrhl málo parkovacích míst, i když jich původně sliboval více.  Jak je možné, že magistrát jako poslední instance tuto variantu navzdory výhradám schválil? Omylem -  když se hlavní architekt k projektu pozdě vyjádřil. Developer Amadeus Real teď stále čeká, jak se mezi sebou domluví politikové z obvodu a magistrátu. První žádají přepracování parkoviště, druzí by rádi, aby se už stavělo, i když projekt není dobrý. Především primátor nechce potíže. Amadeus Real nyní totiž žádá náhradu škody a pohrozil, že odejde zcela.

Jaký Je Lukáš Semerák? Co si myslí o architektuře v Ostravě a proč je vůči investorům tak nekompromisní? Čtěte následující rozhovor.

Říká se, že výstavbu domu vedle Ostravica textilia blokujete kvůli tomu, že jste dříve jako developer sám usiloval o získání pozemků pro svůj záměr a neuspěl jste.  Co tomu říkáte?

Je tak pohodlné tvrdit, že Semerák je zhrzený, a proto dělá problémy. Ale tak to není.  Kdysi jsem o pozemky skutečně zájem měl, nabízel jsem nejvíc peněz, jenže Amadeus Real nakonec v soutěži vyhrál, protože byl majitelem Ostravica Textilia, kterou se zavázal opravit. Stavbě obchodního domu jsme nedali zelenou, protože investor nedodržel slovo. Město mu původně stanovilo 250 parkovacích míst ve třech podlažích, a najednou se v projektu objevilo jen 163 míst ve dvou podlažích. Tohle už neodpovídalo tomu, co bylo v kupní smlouvě na pozemky. Investor si počet míst zmenšil a magistrát tuhle variantu schválil, aniž by si toho všiml. Omylem. Jenže problém není v investorovi, ale v hlavním architektovi, který povolil v centru města barák, který byl v rozporu s nařízením památkářů.

Amadeus Real vyhrál soutěž, protože slíbil opravit Ostravicu. Jenže ta je pořád ruinou.

Nechal to chátrat několik let, přestože se jedná o památku. Památkový ústav dostal okolo dvaceti stížností a neudělil majiteli ani jednu pokutu. Taková instituce je pak úplně k ničemu.

Co teda s Ostravicí bude?

No současný majitel by ji nejraději zboural. Teď se bude snažit prodat ji městu. To je výhodný obchod, nemyslíte?

A jak se podle vás magistrát zachová?

Těžko říct. Směrem k obvodu Moravská Ostrava a Přívoz je to jasné. Primátor Kajnar už nechce znovu dopustit, abychom ovlivňovali stavby v centru, a rozhodl se odebrat obvodu některé pravomoci.

Co vy na to jako právník, není to nezákonné? Občané si volili své komunální politiky třeba právě proto, aby blokovali různé stavby.

Nezákonné to není, statut obvodu určuje zastupitelstvo města, může ho kdykoliv změnit.

Jaký máte vlastně s primátorem vztah, nejste teď na nože?

Nemilujeme se, ale respektujeme. Já si o něm myslím, že je špatný manažer, a jinak dobrý chlap, on ze mě má vrásky. Nedávno jsme se potkali na koncertě. Podali jsme si ruce a on mi řekl, že jsem Enfant terrible. Vysvětlil jsem mu, že to vyslovuje blbě a s tím jsme se rozešli.

Primátorovi jste zamotal hlavu zablokováním ještě jedné stavby, A sice hotelu, který by měl vyrůst na křižovatce ulic Poděbradova a 28. října. Scénář je podobný. Přijde investor, město mu něco odsouhlasí a teprve když je celý projekt hotový a může se de facto začít stavět, vy to zablokujete. Navíc se říká, že kvůli tomu, že máte hned na sousední parcele dům Slezských nemovitostí. Zase to vypadá jako osobní zájem.

To je shoda náhod, že to stojí vedle. Vadily mi dvě věci – první, že není dořešený technický způsob založení stavby. Zkrátka nechci, aby můj barák spadl proto, že se bude neopatrně kopat. Mimochodem na prezentaci hotelu řekl jeho architekt, že stavbu hyzdí pozůstatky původní zástavby. A mluvil o historických domech. Měl jsem důvod mít obavu, že se k nim nebudou chovat šetrně. Ale nic jsem neblokoval. A vůbec, kdybych chtěl, mohl jsem dělat potíže v rámci územního rozhodnutí  jako účastník řízení mnohem dříve. Ne až teď.

Co byl teda objektivní problém?

Opět chybí parkovací místa.

Má to být hotel pro mladou klientelu. Levný, předpokládá se, že hoteloví klienti nebudou tolik přijíždět auty.

Jo? A jak to můžete vědět? Odkdy Víte, že parkovacích míst je jich naplánovaných pouze něco přes šedesát a hotel má kapacitu 440 lůžek? Fakt si myslíte, že všichni přijedou vlakem? A kde budou ti hosté parkovat? U Karoliny? U jiného investora, který si postavil vlastní parkoviště? V radě je nás sedm a všichni jsme měli stejný názor.

Jak tedy řešit obecný problém s nedostatkem parkovacích míst v centru?

Nemůžete řešit parkování parkovištěm v prolukách, které se postupně zastavují. Musíte tlačit na developery, aby svá parkoviště ještě naddimenzovali. Máme tu problém: Málo parkovišť, hodně staveb. Proč si ten problém ještě zvětšovat?

Pojďme ještě k jinému tématu. Věnoval jste Vítu Bártovi a jeho Věcem veřejným víc než milion korun, proč?

Kdyby nebylo jich a TOP 09, dodnes nikdo neví o Romanu Janouškovi a nebo kauze Mostecké uhelné. Já za sebe jsem rád, že Vévéčka vzaly hlasy Paroubkovi a to je pro mne vítězství. Mrzí mě, že udělali nováčkovské chyby. Vítek to manažersky nezvládl. Strana vznikala rychle a on se obklopil lidmi, které dobře neznal. Věci veřejné ale vládě svou misi splnily. Dokázaly na mnohé poukázat.

Jde dohromady vaše role v komunální politice a zároveň to, že jste developerem s obchodními zájmy?

Podívejte, já nejsem závislý na příjmu z radnice, nepotřebuju si tím pomáhat. Na rozdíl od ostatních já tam ty peníze nosím.

 

foto: http://www.moap.cz


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz