Janáčkův máj

Moravskoslezský


V nově otevřené městské knihovně s centrem pro seniory v Bílovci se snoubí historie se současností

Uvnitř historické budovy, v níž sídlí nová knihovna v Bílovci, čtenáře příjemně překvapí otevřený prostor.

 V sobotu 5. prosince v 10 hodin bude v Bílovci slavnostně otevřena městská knihovna s centrem pro seniory, která byla přesunuta z pronájmu v prostorově nevyhovující přístavbě Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci do nově zrekonstruovaného historického objektu na Slezském náměstí.

Rekonstrukce budovy, která patří k nejstarší zástavbě města, byla zahájena v červnu 2014, stavební část byla dokončena v srpnu 2015 a  interiéry byly dovybaveny  v listopadu 2015. Celkové náklady na rekonstrukci činily 23,5 milionu korun, z toho 76,5 procenta je hrazeno z dotace ROP Moravskoslezský kraj. Náklady města představovaly 5,5 milionu korun.

 „V tomto objektu původně sídlil první stupeň Základní školy T. G. Masaryka. Po jeho přestěhování do hlavní školní budovy jsme zvažovali, jak uvolněný objekt na Slezském náměstí využít. Vyhrála knihovna s centrem pro seniory," říká starosta města Pavel Mrva.

V historickém objektu se změnil především interiér. „Hlavním cílem bylo nové uspořádání vnitřního prostoru, který byl dříve přizpůsoben potřebám školy," říká autor projektu, architekt Tomáš Adámek. „Systém centrální komunikace a na ni navazujících uzavřených tříd bylo nutné přetvořit do podoby co nejotevřenějšího prostoru, který měl přispět k přehlednosti provozu a ke zlepšení orientace čtenářů v knihovně. Zároveň po rekonstrukci vznikla zákoutí, kde se mohou čtenáři s knihou na chvíli posadit. Samostatnou kapitolou je dětské oddělení, kde jsem se snažil pro malé čtenáře vytvořit atraktivní prostředí, které by je ke čtení přitáhlo," vysvětluje svůj architektonický záměr. V horních podlažích došlo k optickému propojení hlavního čtenářského prostoru, do kterého jsou vloženy tři prvky: žlutá podélná hmota, vymezená střední zdí s řadou průchodů, svislá věž původního světlíku a ve výšce se vznášející "loď" - příčný hranol, z něhož jako křídla vybíhají původní střešní příhradové vazníky.

„Jedná se o historický objekt, proto bylo třeba během  rekonstrukce překonat i některé zádrhely, například vlhkost konstrukcí v přízemí a suterénu a přísun denního osvětlení. Na druhou stranu jsem se snažil alespoň některé historické prvky zachovat a využít jich v novém řešení tak, aby určitý prvek historické kontinuity místa zůstal nezměněn," pokračuje architekt Tomáš Adámek a dodává, že v přístavbě objektu je univerzální prostor pro společenské akce, přednášky a výstavy, který nabízí poutavý výhled na město. „Právě úzké sepětí knihovny s centrem města patří k výhodám jejího nového umístění," zdůrazňuje autor projektu.

Starosta města akcentuje i to, že nový prostor knihovny na Slezském náměstí je třikrát větší než ten původní. „To vyhovuje našim záměrům nevyužívat knihovnu jen k vypůjčování knih, ale také k organizování přednáškových a vzdělávacích akcí. Zároveň díky tomu máme k dispozici i místo vhodné k aktivitám seniorů a  svazu tělesně postižených," přibližuje široké možnosti využití zrekonstruovaného objektu starosta Pavel Mrva.

Kromě větší plochy a  moderního designu čeká na návštěvníky knihovny v Bílovci i nová čítárna, která v bývalé knihovně chyběla, přibyly i prostory s kvalitním technickým vybavením, počítače s internetem pro veřejnost, infokiosky s on-line katalogem knihovny a veřejné wifi. Knihovna je bezbariérová a pro maminky s dětmi je připraven přebalovací pult. Nově se mohou čtenáři těšit také na čtečky knih, audioknihy a deskové hry.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• Dům č. 66 na Slezském náměstí, ve kterém je městská knihovna, patří k nejstarší zástavbě města – na indikační skice z roku 1836 je již zakreslen jako "zděná veřejná stavba". Klenby v suterénu naznačují, že objekt má starší jádro (pravděpodobně barokní). V roce 1969 prošel dům generální opravou. Dnešní vzhled je zásadně poznamenán úpravami ve 20. století.

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz