Janáčkův máj

Moravskoslezský


Budoucnost Šumbarku je v rukou nájemníků

Šumbark, nejstarší část Havířova, patří díky množství zeleně a nízké cihlové zástavbě k nejhezčím sídlištím ve městě. Přesto ho provází špatná pověst.

I když realita nemusí odpovídat tomu, co se povídá, zástupci organizací působících na Šumbarku se shodují, že nastal nejvyšší čas něco udělat. Vytvořili občanské sdružení Šumbarák, aby začali problémy systematicky řešit. První změny už se dějí. Například spousta domů ve starém Šumbarku je zrekonstruovaná, stará dřevěná okna vesměs nahradila nová, plastová. Aktivity místních spolků zase vyplňují volný čas dětem a seniorům. „Je to teprve začátek. Můžeme společně udělat mnohem více, vše záleží na snaze nás všech, na ochotě diskutovat a hledat řešení,“ říká předseda občanského sdružení Miroslav Mynář.

A protože snad nejlépe má problémy na sídlišti zmapované městská policie, vydali jsme se společně se strážníky Stanislavem Baranem a Vladimírem Zemanem na objížďku a povídali si o tom, co je největší bolestí Šumbarku.

„Nejčastěji tu řešíme rušení nočního klidu a černé skládky,“ říkají strážníci dvojhlasně. Šumbark sice obývá hodně lidí ze sociálně slabých skupin, ale není to žádné ghetto. „Nenarazíte na žádné gangy, ani na feťácké bandy,“ komentuje situaci městský strážník Vladimír Zeman.

Projíždíme se strážníky sídlištěm a musíme konstatovat, že je venku čisto. Žádné smetí kolem popelnic ani v okolí domů. „Není to tak špatné, jak se povídá. Nepořádek mívají jen někteří obyvatelé ve sklepech, protože v nich skladují různé harampádí,“ říká strážník Baran.

Majitel většiny domů, společnost RPG Byty, začal sklepy pravidelně kontrolovat a dbát na jejich pořádek. Eva Rydrych ze společnosti RPG, která na Šumbarku bydlí, má zkušenosti s úklidem v problémových lokalitách i v jiných městech. „Na Liščině v Ostravě to bylo mnohem horší, všude kolem smetí a špína, obyvatelé se nestarali, jak žijí. Začali jsme to měnit, vtáhli je do práce. Společně jsme budovali prostředí pro nový život. Když do úklidu nájemníci investovali vlastní síly, začali si odvedené práce vážit. To chceme udělat i na Šumbarku. Zapojit lidi. Například do společného úklidu,“ vysvětluje Eva Rydrych a dodává, že pronajímatel bytů RPG Byty bude vůči nepřizpůsobivým nájemníkům ráznější. „Lidem, kteří svých chováním obtěžují sousedy, může hrozit výpověď z nájmu,“ dodává Rydrych.

Projíždíme kolem náměstí v Šumbarku, všímáme si zdejších obchůdků a provozoven. Zázemí našly v přízemí řady cihlových domů. Najdete mezi nimi prodejnu s elektronářadím, obchod se školními potřebami, krámek s hudebninami, barvy - laky, drogerii, večerku i obchod s cyklistickými potřebami. A není to tak dávno, co vedle náměstí vyrostlo velké lékařské středisko a veterinární ambulance. Některé prostory jsou stále prázdné, čekají, až je někdo obsadí. V  bývalých skladech se usídlili další obchodníci.

Na Šumbarku jsou sportoviště i školy a jediný krytý bazén v Havířově. Hned za ním se rozprostírají tenisové kurty. Nedaleko stojí soukromá školka, fotbalové hřiště pro děti.

Na život v ulicích dohlížejí asistentky městské policie Denisa Kolárová a Valentina Pokutová. Hlídají, aby mladí nechodili za školu, pomáhají strážníkům v komunikaci s problematickými rodinami.

Důležitou roli mají na Šumbarku organizace, které se věnují dětem a vyplňují jim volný čas. Například Junák a nízkoprahový klub Maják. Jejich zařízení stojí vedle sebe. Ivan Fabík z Junáku pracuje s dětmi už deset let. „Junák je nejen prostor pro trávení volného času, ale chceme děti i něco naučit, něco jim předat. Třeba pomoci nastavit si nový žebříček hodnot,“ vysvětluje. Během působení na Šumbarku se už setkal s mnoha dětmi. Někteří byli ve škole premianty. „Jenže jim chyběly ambice, aby to dotáhli dál a na sobě pracovali,“ říká Fabík. Podle něj je na mladých vidět komplex ze špatné pověsti Šumbarku. Bojí se vystoupit z řady, být lepší, něco dokázat.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz