Janáčkův máj

Moravskoslezský


Za krádež olejů byli odsouzeni

ilustrační foto

Ostrava, 11. 7. 2014 – Okresní soud v Ostravě odsoudil k trestu odnětí svobody čtyři pachatele za krádež transformátorových olejů a úmyslné poškozování a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Energetikům musí také uhradit náhradu škody ve výši cca 100 tisíc korun.

 

Policii ČR se v květnu podařilo zadržet skupinu pachatelů, která se doznala k několika krádežím olejové náplně z distribučních transformátorů v oblasti Karvinska a částečně i Frýdecko-Místecka. Tito čtyři pachatelé byli následně ostravským Okresním soudem odsouzeni.

 

Společnost ČEZ Distribuce eviduje ročně desítky případů krádeže vinutí transformátoru i jeho olejových náplní. Zloději ve snaze o dosažení rychlého a snadného zisku hazardují se svými životy, kdy jim hrozí při zásahu elektrickým proudem smrtelná poranění, případně těžké popáleniny s doživotními následky. Energetici zintenzivnili spolupráci s Policií ČR v lokalitách, kde se krádeže vyskytují, a ta je stále úspěšnější v odhalování těchto činů.

 

Nepoctivci se často obohatí o tisíce korun, ale škoda na distribučním zařízení dosahuje řádově na jednom kusu transformátoru cca 500 tisíc korun. Téměř ve všech případech dochází k poškození životního prostředí -  k úniku oleje do zeminy a následně pak musí energetici provádět finančně i technicky náročné sanace půdy. Na pachatele zpravidla doplatí nevinní zákazníci, neboť takovýto „zlodějský“ zásah způsobí samozřejmě poruchu a zákazníci jsou pak bez elektřiny do doby výměny zařízení.

 

Kromě izolačních olejů, vinutí transformátoru, které obsahuje barevné kovy, zloději také kradou měděné vodiče a nebrání se ani krádeži dvířek rozvaděčů nízkého napětí. K ohrožení života a zdraví tak může dojít u naprosto nevinných osob, zejména pak dětí, protože po odcizení dvířek jsou volně přístupné části pod napětím až do doby příjezdu poruchové čety. Především v těchto případech, kdy následkem trestné činnosti vznikne hrozba zranění osob, žádají energetici o spolupráci také veřejnost. Pokud obdobný případ ve svém okolí uvidíte, zavolejte na poruchovou linku 840 850 860, můžete zamezit úrazu elektrickým proudem.

 

Všichni pachatelé se vystavují trestnímu stíhání. Při vyčíslení škody nad částku pět tisíc korun se již nejedná o přestupek, ale o trestný čin s odpovídající trestní sazbou.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz