Janáčkův máj

Zlínský


Dehydratace v letních měsících - nejrizikovějšími skupinami jsou ženy mezi 15-19 lety a muži po šedesátce

 

Dehydratace v letních měsících vede podle aktuálních statistik České průmyslové zdravotní pojišťovny k výraznému nárůstu nákladů na ošetření a léčbu pacientů - u dětí ve věku 0-4 let, u žen ve věku 15-19 let a mužů ve věku 60-64 let. Statistiky vycházejí ze sledovaného období květen-srpen 2014 a 2015.

Lidské tělo obsahuje sedmdesát procent vody, která je nutná k zabezpečení metabolických potřeb celého organismu. Denní ztráty vody průměrného člověka činí asi 2-2,5 litru, z toho tvoří 1-1,5 litru moč, zbytek vody vydáváme pocením, vydechováním a metabolickými pochody. Fyzická aktivita, především sport a pohyb, ev. práce v neklimatizovaném prostředí ztráty vody a iontů značně zvyšují. Současně se ztrátou vody dochází i k úbytku minerálů (hlavně sodíku a draslíku) a to především pocením a močí. Mírný, ale dlouhodobý nedostatek tekutin může mít za následek bolesti hlavy, dlouhodobou zácpu a především poruchu funkce ledvin a časté infekce močových cest.

Nejrizikovějšími skupinami jsou v tomto období děti do čtyř let věku, které trpí především průjmovými onemocněními. Náklady na pojištěnce za sledované období květen – srpen 2015 dosáhly částky 3 950 000 Kč. U mládeže v rozmezí 15-19 let jsou rizikovější skupinou ženy, u nichž náklady na léčbu a ošetření byly skoro dvojnásobné v porovnání s mužskou populací. Naopak vysoce rizikovou skupinou ve věku 60-64 let jsou muži, kde náklady u 123 pojištěnců dosáhly částky 725 000 Kč oproti 228 ošetřených žen s hrazenými náklady 471 000 Kč. 

„K doplnění ztrát vody je nejlepší voda z vodovodu, ev. pramenitá balená voda nebo slabě mineralizovaná voda minerální. Pokud jsou však ztráty minerálů potem vyšší, tak je nutno je doplnit iontovými nápoji nebo minerálními vodami s vyšším obsahem iontů,“ vysvětluje Elenka Mazurová z České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Příjem tekutin by měl být trvalý a plynulý, v množství, odpovídající ztrátám, běžně asi 2-2,5 litru za den. Pitná voda již byla zmíněna, vhodné jsou také neslazené a nepříliš silné čaje, především ovocné, bylinné čaje spíše krátkodobě a častěji je střídat. Polévka je součást jídla
a do příjmu tekutin se nepočítá.

Nevhodné jsou sladké limonády, ochucené minerální vody, káva a nápoje obsahující alkohol
a kofein, který zvyšuje výdej vody. Středně a silně mineralizované minerální vody je doporučováno pít pouze výjimečně a v omezeném množství (do půl litru za den) a spíše při zvýšené fyzické aktivitě.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz