Janáčkův máj

Moravskoslezský


S fotbalem až do postele

Naposledy upraveno: 18.05.2012 15:56

Česká publicistka a spisovatelka Zuzana Maléřová a její nová kniha Proč kluci milují fotbal brázdí regály knihkupectví a těší se nemalého úspěchu. Originální pohled zakomponovaný do jednoho z nejrozšířenějších sportů na celém světě jistě na svých nočních stolních potěší malého i odrostlejšího fotbalového nadšence. 

 

Knih o sportu, konkrétně o fotbale, je mnoho, čím je tato výjimečná?

Právě v tom, že není o fotbale, ale o životě! Kniha se sice jmenuje Proč kluci milují fotbal, ale měla by se jmenovat, proč milujeme život. Název knihy jsem spojila s fotbalem proto, že je to hra a každá hra se životu nesmírně podobá. Navíc kluci, které jsem měla možnost poznat, mi pomohli vytvořit symbol života a uvědomit si, že jak fotbal, tak život je plný emocí, zvratů, výher, proher, ale i loučení, zisků a ztrát.

Dostanou čtenáři odpověď na avizovanou otázku proč?

Určitě dostanou. Každé proč končí odpovědí protože. A těch závěrečných řádků protože už není humor, to už je opravdu o životě, citu a o srdci. Osobně si myslím, že knížka je hodně dojemná, jímavá, ale i zábavná, protože kluci humor milují, a poetická. Prostě o životě.

Jak dlouho jste ji psala a kde všude jste sbírala informace?

Řekla bych, že jsem se do té knížky narodila… Svůj první zápas jsem viděla už z kočárku. Narodila jsem se do fotbalové rodiny. Svou profesí jsem si od něho sice odskočila, ale můj syn mě do něj opětovně vrátil tím, že fotbal začal hrát. Postupně přivedl domů několik mých dalších synů v podobě svých spoluhráčů a o nich všech ta knížka je. Mají v ní svá vlastní jména, své tváře, nesou kůži na trh, protože všechny jejich radosti a trápení jsou zveřejněny. Samozřejmě s konzultacemi rodičů. Všichni rodiče kapitoly svých dětí četli.

Zážitky s dětmi a vším okolo je jedna věc, ale kdy vznikl nápad vše sepsat do knížky?

Když jsem kluky pozorovala u nás doma i na hřišti a viděla jejich vztahy a prožitky, tak jsem o tom začala uvažovat. Oni mě pak k tomu dokonce vyzvali, protože říkali – ty píšeš, tak proč nenapíšeš knihu o nás a smáli se při tom. Řekla jsem – však počkejte, vy se přestanete smát, já to udělám a stalo se!

Většina kapitol evokuje hlubší smysl. Která z nich byla pro vás osobně nejtěžší?

Asi ta nejsmutnější – proč člověk zůstává někdy sám.

Měla jste nějaká kritéria výběru?

Kdepak! Bylo to čistě o pocitech a o tom, kdo byl tak silná osobnost, že bylo o čem psát.

Jak tvoříte – v klidu domova, nebo můžete kdekoli, třeba i v kavárně plné lidí?

Určitě doma s papírem a tužkou v ruce. Musím být úplně sama, žádné jídlo, žádné pití a jedu.


                                                                         Foto: Report


 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz