Janáčkův máj

Moravskoslezský


Co, probůh, závidíme živnostníkům? Že denně riskují?

Živnostníky bychom měli obdivovat a ne jim házet klacky pod nohy. Podle bývalého premiérova poradce Miroslava Svozila (ODS) bychom měli podnikání zjednodušit a dodat šikovným lidem více sebedůvěry, aby se dokázali osamostatnit. Jasný vzkaz pro všechny voliče, kteří chtějí uskutečňovat své sny a žít život podle sebe.

Miroslav Svozil kandiduje v Moravskoslezském kraji z druhé pozice do Parlamentu ČR za ODS. Systémový inženýr, který léta působil v OKD a Nové huti byl v posledních letech poradcem předsedy vlády pro průmysl. Není to upovídaný populista, co rozdává úsměvy a růže. Miroslav Svozil mluví jen tehdy, když je potřeba. Je pragmatik, který má jasno, kam má náš kraj směřovat a co udělat pro jeho lidi.

Kraj kvůli propouštění horníků čekají krušné časy. Taky zastáváte názor, že by měl stát těžbu zadotovat a oddálit tak výpovědi tisícům zaměstnanců dolů?

Nemyslím si, že je to správné. Ale nejsem ani zastáncem extrémního názoru, že každý by se měl o sebe bez výjimky postarat sám. Do určité míry ano, ale třeba mnozí z těch horníků jsou těžko rekvalifikovatelní. Řada z nich je ve věku, kdy už na to, aby se přeškolili, nemají fyzicky, nebo je trápí zdravotní komplikace. Takoví by zasloužili rentu. Naproti tomu mladý silný člověk nemá důvod mít hlavu v dlaních. Jenže i tomu by měl stát pomoci. Avšak nejen formou základní finanční jistoty, ale třeba různými výhodami, pokud se rozhodne postavit na vlastní nohy.

Zní to příliš jednoduše. Copak podle vás může podnikat každý?

Pokud se ptáte na to, jestli podnikat může začít jen člověk s vlastním počátečním kapitálem a dobrou kvalifikací, tak nemyslím. Úspěch mnohdy ani nezávisí na vzdělání v oboru, ale na odvaze a ochotě podstoupit velkou nejistotu. V republice je 800 tisíc živnostníků. Spousta lidí jim závidí. Ale proč? Že vzali život do vlastních rukou? Živnostníci žijí ve velkém riziku. Zaslouží obdiv.

ODS vždycky podporovala individuality, snažila se živnostníkům podnikání zjednodušit. Platí to stále?

Rozhodně. Chceme zachovat daňové paušály a omezit nesmysly jako jsou registrační pokladny a datové schránky pro každého. A snažit se omezit administrativu, byť to je neskutečný boj.

I takové boje se dají vyhrát. Víte to sám, když se vám s kolegy z ODS podařilo snížit cenu elektřiny. Řadě domácností to ušetří tisíce.

Díky malé novele zákona o omezení podpory obnovitelných zdrojů energie, kterou jsme navrhli a zpracovali, klesne cena elektřiny z původních 582 Kč/1MWh na 495 Kč/1MWh, což znamená až stamilionové úspory u největších firem, u domácností pak úspory v řádu tisíců.

To je velký úspěch. Jakou vizi máte pro Moravskoslezský kraj?

Ostravsko potřebuje optimální průmyslový mix, který bude v rozumné míře složen z tradičního průmyslu i nových perspektivních odvětví v průmyslových zónách. Důležitý je vznik technologických firem, které aplikují výsledky vědy a výzkumu. Průmysl tvoří pětatřicet procent hrubého domácího produktu a je iluzí myslet si, že náš region spasí turistika nebo lázeňství. Samozřejmě by měly vznikat nové místní firmy ve všech možných odvětvích. Mně osobně se zdá, že je málo zastoupena oblast informačních a komunikačních technologií.  Smysl vidím ve zrychleném odpisování investic, podpoře technického vzdělání včetně vzniku učilišť, zkrácených pracovních úvazcích a novém zákoníku práce. A v neposlední řadě v podpoře exportu.

Průmysl nás bude živit, ale co krajina, kterou bezesporu ovlivňuje?

Krajina na Ostravsku dostala zabrat už dávno. Ozdravit ji, znamená rekultivovat brownfields a vytrvat v likvidaci starých ekologických zátěží a lagun.

 

Miroslav Svozil (*1957)

Pochází z Ostravy a v politice se angažuje od roku 1989 (Občanské fórum a později ODS) Vystudoval systémové inženýrství a podílel se například na projektování informačních a řídicích systémů koksovny nebo na projektování informačních systémů o výrobě Nové huti, a.s. Později coby zastupitel města Ostravy působil jako zmocněnec pro projekt integrovaného záchranného systému města Ostravy a centra tísňového volání. Politickou kariéru dělal na plný úvazek jen šest let. Dva roky zastával pozici náměstka primátora a čtyři roky pracoval v pozici starosty centrálního městského obvodu. Radnici oddlužil a bez dluhů ji odevzdal svým nástupcům. Poslední rok a půl byl poradcem předsedy vlády pro průmysl.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz