Janáčkův máj

Moravskoslezský


Zásady správné péče o dětský chrup zná jen polovina rodičů, zjistil průzkum v rámci projektu „Zdravý zoubek nebolí“

 Ostrava, 12. dubna 2016 – Znáte pravidla pro péči o chrup dětí ve věku nad 6 let? Výzkum, který si v rámci projektu „Zdravý zoubek nebolí“ nechala zpracovat Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna, ukázal, že jen polovina dotázaných rodičů ví, jak správně dbát o ústní hygienu svých potomků v období výměny mléčného chrupu za stálý. Výzkum také odhalil, že rodiče často nedodržují preventivní opatření a nemají povědomí o infekčnosti zubního kazu.

Více než 50 procent rodičů čerpá informace o péči o zuby nejčastěji od odborných lékařů, částečně pak spoléhají na internet, rady přátel či příbuzných. Úplnou neznalost přiznalo jen méně než 10 procent dospělých.

Výzkum se také zaměřil na zjištění povědomí dospělých o prevenci vzniku zubního kazu. Znalostí a pravidelným dodržováním příslušných opatření si je jisto jen 25 procent dotázaných, naopak k nedodržování preventivních zásad se přiznala téměř polovina rodičů. „Malým dětem se zoubky kazí velmi snadno, za což mohou mikroorganismy v ústní dutině, které rozkládají cukry a mění je na kyseliny naleptávající zubní sklovinu. Kazům je ale snadné předejít,“ říká MUDr. Tomáš Vodička, odborný garant projektu Zdravý zoubek nebolí.

A jaké jsou tedy zásady předcházení vzniku zubního kazu? Pravidelná hygiena dětských zubů a úst, omezení potravin a nápojů obsahujících cukr a vhodné používání fluoridů, zejména fluoridových past.

Mezi rodiči nejčastěji jmenovaná preventivní opatření pak patří omezení podávání sladkých nápojů a potravin, správný výběr hygienických pomůcek, dodržování pravidelné ústní hygieny a návštěvy lékaře.

Projekt Revírní bratrské pokladny, zdravotní pojišťovny, „Zdravý zoubek nebolí“ seznamoval rodiče i děti prostřednictvím zábavných propagačních materiálů a přednášek v mateřských a základních školách i rodinných centrech v Moravskoslezském a Zlínskem kraji se správnou péčí o první zoubky a smíšený chrup. Čtyřiceti přednášek v pěti mateřských centrech, patnácti mateřských a dvaceti základních školách se v měsících únoru a březnu 2016 zúčastnilo celkem 1015 dětí.

 

 

http://www.zdravyzoubekneboli.cz

facebook.com/zdravyzoubekneboli


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz