Janáčkův máj

Moravskoslezský


Africké umění v AHOL GALLERY

– AHOL - SOŠ

AHOL Gallery při AHOL – SOŠ na náměstí Jiřího z Poděbrad pořádá od 4. do 30. 4. 2013 ve spolupráci s občanským sdružením Bez mámy výstavu Afrika vzdálená i blízká. Návštěvníci uvidí obrazy vytvořené ve stylu Tinga Tinga, typického pro oblast jižní Tanzanie, kde občanské sdružení působí. Výjevy dokumentující hluboké propojení člověka s přírodou, porozumění pro elegantní jednoduchost tvarů a výrazná, pro Evropana až exotická barevnost – to jsou znaky stylu, který v Evropě již získal své příznivce (obrazy byly draženy i v renomované aukční síni Sotheby´s a vystavovány v řadě galerií) a s nímž se české publikum mohlo seznámit od roku 2006, kdy k nám byly přivezeny první ukázky této tvorby.

Zakladatelem stylu je Edward Saidi Tingatinga (1937-1972), pocházející z etnika Makua, který se inspiroval malbami, jež vídal ve vesnicích jižní Tanzanii. V současnosti již ve stylu Tinga Tinga tvoří více než stovka malířů, jejichž práce vznikají buď přímo na ulicích Dar es Salaamu, nebo ve společné budově Morogoro Stores, spravované sdružením "Tingatinga Arts Cooperative Society" (TACS).

Občanské sdružení Bez mámy vzniklo v roce 2006 a specializuje se na pomoc sirotkům, kterým zajišťuje ubytování, zdravotní péči a vzdělání. Proto i tato výstava je prodejní a její výtěžek poputuje na dostavbu sirotčince v Mahangu.

Součástí vernisáže, která proběhne 4. 4. 2013 v 16 hod. v AHOL GALLERY, bude i prezentace humanitární činnosti sdružení a hudební vystoupení kapely The Lights of Reims.

 

 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz