Janáčkův máj

Moravskoslezský


Odešel Oldřich Heřmanský

– Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava
Naposledy upraveno: 18.02.2014 15:27

Po léta patřil k pilířům ostravského hudebního života – jako vynikající hudebník, oceňovaný pedagog, ale také jako zanícený propagátor jazzu. Oldřich Heřmanský odešel náhle po náročném boji se zákeřnou, velmi těžkou nemocí, jíž podlehl v úterý 11. února.

Pedagogická činnost Oldřicha Heřmanského je spojena zejména s ostravskou Janáčkovou konzervatoří. Pracoval zde rovných padesát let  - od roku 1962 do roku 2012. Vyučoval hudebně teoretické předměty, dirigování a skladbu, zabýval se didaktikou hudební výchovy, ale i elektrotónickými nástroji. Kromě toho byl vyhledávaným a uznávaným korepetitorem. Po léta ale spolupracoval i s naší školou - ostravskou Lidovou konzervatoří. Za stěžejní považujeme přelom šedesátých a sedmdesátých let, kdy právě na Lidové konzervatoři založil první jazzové oddělení na tuzemské konzervatoři.

Renesanční osobnost
„Byl vynikající praktik,“ vzpomíná dr. Jiří Čech, který byl po léta kolegou Oldřicha Heřmanského na Janáčkově konzervatoři. „Byl skutečně špičkovým korepetitorem, který bez problémů dokázal zahrát jakoukoli partituru z listu.“ Ostatně jeho korepetitorských schopností využívalo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, stejně jako Slezské divadlo v Opavě. Vystupoval v Československém rozhlase, ale působil i v cizině -  v USA, ve Francii, Německu či Rakousku. 
A přestože měl jako hudební pedagog a teoretik mezi ostravskými hudebníky naprosto pevnou pozici, jeho nepokojná tvořivá duše se s tím nespokojila. Nikdy neodděloval hudební teorii od praxe. Dramaturgicky se podílel na výchovných koncertech, kterých se účastnil i jako klavírista - už tehdy o hudbě a jejích dějinách dokázal Oldřich Heřmanský se svými posluchači velmi srozumitelně a poutavě hovořit.
Doktor Čech ale připomíná ještě jednu část jeho pedagogické práce: „Fantasticky vedl své žáky v oblasti improvizace. Oldřich Heřmanský byl skutečně renesanční osobností.“
Nelze než souhlasit - vždyť Oldřich Heřmanský o hudbě také psal. V denním tisku vycházely jeho hudební recenze a kritiky, Lidová konzervatoř vydala jeho publikace Improvizace na melodický a vícehlasý nástroj, Instrumentální kontrapunkt a Kompoziční minimum pro aranžéry, amatéry.


Jazzové vzdělávání a koncertování v Ostravě
Oldřich Heřmanský miloval jazz a jako špičkový hudebník věděl, kolik tuzemské vzdělávání právě tomuto žánru dluží.  A byl to právě on, kdo v roce 1968 založil v Ostravě první oddělení jazzu na konzervatoři v Československu. Podílel se na tvorbě celostátních osnov pro jazzovou výuku na konzervatořích a na osnovách výuky elektrotónických  nástrojů na konzervatořích. Pracoval jako metodik na modernizaci hudebních výchov, na přelomu 60. a 70. let rovněž v oboru improvizace.
Právě v tomto období se stala ostravská Lidová konzervatoř jakýmsi centrem jazzového vzdělávání. Přednášel zde především Karel Velebný, v té době nejvýznamnější osobnost tuzemského jazzu. Do Ostravy jej přivedl právě Oldřich Heřmanský stejně jako tradici jazzového vzdělávání, na niž naše škola navazuje. Jakýmsi vedlejším produktem těchto pedagogických aktivit se staly pravidelné koncerty v Divadle hudby (dnešní Stará aréna), na něž dodnes pamětníci nadšeně vzpomínají. V Ostravě tehdy pravidelně koncertovali špičkoví tuzemští jazzmani - Karel Velebný, Emil Viklický, Karel Vejvoda, Petr Kořínek, Karel Růžička a další.


Senioři a mladí jazzmani
Ani v pokročilém věku nesložil Oldřich Heřmanský ruce do klína a svoje vědomosti s nadšením předával dál. Před několika lety otevřela Lidová konzervatoř předměty, které umožňují seniorům prohlubovat hudební vzdělání (Hudební senioři zpívající, hrající a tvořící, Hudební senioři individuálně). Neopustil ani svoji celoživotní lásku - jazz. Posluchačům oddělení jazzové a populární hudby přednášel téměř do posledních chvil o aranžování a historii jazzu.
 „Město Ostrava ztratilo výraznou uměleckou a pedagogickou osobnost,“ je přesvědčena Miloslava Soukupová, ředitelka Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava. „Pracovní záběr pana profesora Heřmanského byl unikátní. Naše cesty se střetly dvakrát: před více než čtyřiceti lety byl mým nezapomenutelným pedagogem a třídním profesorem na ostravské konzervatoři. Podruhé jsme se stali kolegy na naší škole. Respektovala jsem jeho pracovní vize a obdivovala horoucnost, s níž přistupoval ke svým žákům i ke své práci. Miloval život a svou ženu, byl vzdělaný, přímý, rozhodný a vždy slušný. A to jsou pouta, která přetrvávají. Navždycky.“

Rozloučení s Oldřichem Heřmanským se bude konat v sobotu 22. února 2014 od 11 hodin v obřadní síni krematoria ve Slezské Ostravě.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz