Janáčkův máj

Moravskoslezský


Ano, rozšiřme Vědecko-technologický park. Ale pro studenty

Ostravská radnice se rozhodla rozšířit Vědecko-technologický park (VTPO). V parku chce vystavět další dva objekty za 338 milionů korun.
Park nabízí prostory pro komerčně orientovaný vědecký a technologický výzkum nebo výhodnější podmínky pro začínající firmy.

Vždy jsem tvrdil, že města a náš stát vůbec se mohou rozvíjet jen tehdy, pokud budou podporovat vědu a průmysl. Proto myšlenku existence VTPO jen vítám.  I firmy, které ve VTPO  dnes sídlí, vnímají vazbu mezi univerzitou a VTPO jako příležitost získat kvalitní zaměstnance z řad absolventů. Ty nejlepší si vybírají ještě v průběhu studia prostřednictvím vedení diplomových nebo bakalářských prací. Studenti pak mohou na pracovištích vykonávat praxi. Řada zástupců firem působí na vysokých školách jako přednášející.

Firmy ve VTPO zaměstnávají téměř 700 lidí. 98 procent z nich jsou vysokoškoláci, kteří by pravděpodobně hledali zaměstnání mimo region.

VTPO pořádá semináře, kde studenti získávají povědomí o inovacích, systému a subjektech inovačního podnikání a hlavně cenné poznatky o s rozjezdem podnikání. VTPO jim umožňuje ověřit si své znalosti v diskusi s odborníky ze zavedených firem z VTPO v daném oboru.

Výzvou pro budoucí období je transfer technologií, tedy přenos výsledků vědy a výzkumu do komerční sféry.

Myšlenka, pod kterou VTPO vznikl je správná. Rozšiřování má také své opodstatnění, bude-li VTPO sloužit především studentům a rozvoji vědeckých postupů vycházejících z VŠB-TUO. Jen se obávám, aby toho podnikatelé jednou nezneužívali. Nebylo by správné, aby soukromé prosperující firmy obsadily areál, který by měl poskytnout prostory hlavně malým začínajícím studentským start-upům. To je aspekt, který si musí město hlídat.


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz