Janáčkův máj

Moravskoslezský


V Bílovci vznikne první křížová cesta tohoto tisíciletí v Moravskoslezském kraji

 

Zastupitelstvo Bílovce odsouhlasilo uvolnění 700 tisíc korun z rozpočtu města na výstavbu nové křížové cesty. Ta povede směrem na Bílov a hotova by měla být na jaře roku 2018.

 „Naše křížová cesta, kterou chceme začít stavět ještě letos na podzim, bude v pořadí třetí na území Moravskoslezského kraje. A první, která v regionu vznikne v tomto tisíciletí," říká starosta města Pavel Mrva a dodává, že v září byla v lokalitě Hubleska, kde křížová cesta vznikne, tedy z Bílovce směrem na Bílov, dokončena oprava nové komunikace v hodnotě zhruba milion a půl korun, kterou občané města už nyní využívají k procházkám a relaxaci. „Věřím, že také nová křížová cesta, která vznikne v krásné krajině, poslouží všem občanům, nejen věřícím, k určitému zklidnění a zastavení v dnešní hektické době," vysvětluje smysl vzniku křížové cesty Pavel Mrva.

Autory vítězného návrhu jsou Tereza Hozová a David Grabec, architekti z Bílovce, kteří pro jednotlivá zastavení zabírající plochu 1 m2 a dva metry do výšky vybrali materiál typický pro zdejší industriální region – kov v kombinaci s betonem. „Téma křížové cesty je staré přes dva tisíce let, hledali jsme materiál, který bude působit starobyle. Vybrali jsme povětrnostně odolnou patinující ocel, jež si po instalaci v exteriéru vytvoří ochrannou vrstvu bránící korozi," vysvětluje Tereza Hozová. „Naše pojetí křížové cesty je spíše klasické. Vycházeli jsme z tradičních maleb, které zachycují posledních pár hodin života Ježíše Krista a převedli je zjednodušenou formou do prostorového vyjádření. Každé zastavení je tvořeno siluetou, případně dvojicí siluet a křížem," dodává Tereza Hozová, která se bude na vzniku křížové cesty podílet jako autorský dozor. „Příběh utrpení Ježíše Krista vnímám jako metaforu životní cesty současného člověka. Život je možno vnímat jako cestu, která je plna nečekaných událostí, setkání a také pádů.  I v těžkých chvílích bychom neměli ztrácet odvahu a najít sílu jít dál. Věřím, že křížová cesta přispěje k zatraktivnění města nejen pro věřící."

Slavnostní otevření křížové cesty by se mělo uskutečnit v symbolické době Velikonoc. „Protože nejčastější dobou meditace křížové cesty je doba postní, zvláště poslední dny před Velikonocemi, předpokládám požehnání a první veřejné projití v modlitbě na Velký pátek nebo případně předcházející neděli, které se říká Květná," plánuje bílovecký děkan Lumír Tkáč. „Výjimečnost a síla venkovní křížové cesty je v jejím spontánním využívání, kdy jí –třeba jen nahodile – procházejí jednotlivci i skupiny. Předpokládám, že zájem o tento unikátní, umělecky i duchovně hodnotný artefakt budou mít lidé ze širokého okolí. Smyslem křížové cesty je nabídnout na turistické a vycházkové trase vedle krásy přírody i duchovní, neboli spirituální rozměr. Tedy to, co dává smysl a naplnění lidskému životu a pomáhá hledat odpovědi na nesnadné otázky, proč se to či ono děje v našich životech. Přestože poutník nemusí znát ani rozumět celému příběhu života, smrti a vzkříšení Ježíše Krista, může si uvědomit souznění některého konkrétního momentu svého života s některým z vyobrazených zastavení křížové cesty a nalézt nové porozumění a postoj k situaci, kterou prožívá. Vedle společných meditací uvažuji také o využití nově vytvořené křížové cesty k výuce dětí a mládeže." 


Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou zatím žádné komentáře.


Pro vložení komentáře musíte provést první přihlášení.

Kalendář příspěvků

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Reklama

Solokapr vám pomáhá komunikovat

Agentura Solokapr poskytuje pomoc jako profesionální redakce a specialista na obory marketingových komunikací, zejména na osobní prezentaci nebo prezentaci služeb a výrobků.
www.solokapr.cz

Občanské sdružení Šumbarák

Sjednocuje organizace, podnikatele a obyčejné lidi v Havířově-Šumbarku, kteří chtějí aby bylo jejich sídliště dobré místo k životu.
www.sumbarak.cz